Türkiye'nin en iyi haber sitesi

23 yıl sonra sıcak suya kavuşacaklar

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde jeotermal kaynak için yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Merkeze getirilecek su için ilk kazma vuruldu. Çalışmalar Temmuz ayında tamamlanacak

Balıkesir'in Sındırgı ilçesi en büyük özlemi olan sıcak suya kavuşuyor. Sındırgı Belediyesi'nin en büyük projesi olan jeotermal ile ısınma, hayata geçiyor. Hisaralan bölgesinde, jeotermal kaynaktan çıkan 98 derece sıcaklıktaki suyun ilçe merkezine gelmesi için ilk kazma, dualar eşliğinde kurban kesilerek vuruldu. Törene Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, Kaymakam Hüseyin Çelik, yüzbaşı Alper Akça, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Yıldız, başkomiser İbrahim Kesgin, belediye meclis üyeleri, Edremit Jeotermal Genel Müdürü Hüseyin Kazdal, Laguna Termal Otel Sorumlusu İbrahim Açıksöz, belediye personeli ve köylüler katıldı. Hisaralan'da başlayan çalışmada bin metrelik alan kazıldı. Kazı çalışmaları aralıksız devam ederken bir yandan da borular ilçeye gelmeye başladı. Bölgeden merkeze kadar olan mesafede toplam 17 bin 200 metrelik bir alan kazılacak. Sıcak suyun ilçede, Temmuz 2013'te akması hedefleniyor.

'GENÇLERE İŞ KAPISI AÇILIYOR'
Termal suyun ilçe ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Başkan Ertuğrul, şöyle konuştu: "Sındırgı, birçok nimeti barındırıyor. Bunların başında ise Hisaralan bölgemizdeki kaynaktan 98 derece çıkan sıcak suyumuz geliyor. 23 yıldır suyu ilçemize getirmek için çeşitli çalışmalar yapıldı, bu büyük şeref bana nasip oldu. Geçtiğimiz cuma dualar eşliğinde ilk kazmamızı vurduk. Bin metrelik bir alanı kazdık. Cumartesi günü 8 TIR ile ilçemize sıcak su borularımız geldi. Çarşamba günü kaynak çalışmalarımıza başlayacağız. Suyun ilçeye gelmesi, bir sürü sorunun da önüne geçilmesi demek. En başta ise işsizlik geliyor. Sındırgı'mız devamlı göç veriyor, buna 'Dur' deme zamanı geldi. İlçemizde turizm potansiyeli üst düzeye çıkacak. Bölgemizde çeşitli firmalar, termal otel yapmak için sıraya girdi. Bunlara izin verirken çalışanların Sındırgı nüfusuna kayıtlı olmasını şart koşuyoruz. Bu da gençlerimize iş kapısı açıyor. Diğer en önemli konu ise seracılık, ilçemizin ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olacak. Bunu belediye olarak biz başlatacağız, çalışmalarına şimdiden başladık. Sıcak suyun ilçemize gelmesinde yardımcı olan, dualarını esirgemeyen herkese sonsuz teşekkür ediyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
23 yıl sonra sıcak suya kavuşacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN