Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FECİR ALPTEKİN: 180. meridyen cambazı

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Ben bu yazıyı 2012'nin son gününden yazıyorum, sizler 2013'ün ilk günlerinde okuyorsunuz. Özetle, 180. meridyenin üzerindeyim sanki... Dün ile bugün arasına gerilmiş incecik bir ipte cambazlık etmeye uğraşıyorum. Evet, meridyen/ boylam... Zaman 0 meridyeninde başlıyor, tam karşıtı olan 180'de yani antimeridyende dünden bugüne, bugünde yarına geçiliyor... Yani her şey, evet aslında zaman da dahil her şey bir yandan matematiksel ama bir yandan da soyut... Ve az cümle her şey, evet zaman da dahil şer şey ancak biz anlam yüklediğimiz ölçüde var ve kavramsal.
***

Bugün ben bir meridyen cambazıyım... Tek hayalim - tabii öncelikle şu ipten sağ salim aşağıya inip iki ayağımla yere basmayı başarırsam - akşama yılbaşı hindisini mideye indirmek. Evet, benim için yılbaşının tek anlamı. O da tabii çocukluktan gelen bir öğrenmişlik, alışkanlık kaynaklı... Hindi etiyle iç pilavın aşkı! Ve yine siz bu yazıyı okurken, o hindi, o iç pilavın kimyonu, tarçını, kuş üzümleri... Artık hepsi kana karışmış birer vitamin, protein vs her neyse... Bir an, bir can, bir nefes asla olduğu gibi aynı yerde mıhlanıp kalmıyor. Her şey değişiyor... 2012'den 2013'e midir, dünden bugüne mi bilmem... Ama şunu biliyorum ki, zaman vs adı her neyse akıp gidiyor... Dünya dönüyor, hayat geçiyor.
***

Bu dairesel hareketi herkes istediği gibi yorumlamakta serbest. Ben kendi "dön dünya" gerçeğimi bir atlı karınca olarak tasavvur etmeyi seçiyorum mesela. "Bir meridyen cambazından, atlı karınca tavsiyesi"... Her şey çok mu karışık göründü? Çok mu postmodern? Yok yok, hiç kafanız karışmasın... Hatta biraz daha uçarsak; kovboylar balkondan atlayıp direkt atlarının eyerine cuk diye otururlar ya hani... Ben de iki saltoyla meridyenden atladııııım, işte atlıkarıncanın tam üstüne! Her bir at ayrı sevgilim... Kimi sinema, kimi yemek, kimi seyahat, kimi kitap... Yani hayatta en sevdiklerim. Dediğim gibi, her şey bir tercih meselesi... Yazının başında "sağ salim ineyim de ayağım yere bassın" derken, yine rengarenk atların üzerindeyim... Siz de 2013'te nerede olmak isterseniz orada olun - tabii eğer öyle bir yıl varsa - ... Ya da ne diyelim, zamanın isim ve sıfatlarını bir yana bırakıp, her şey gönlünüzce olsun hayatta!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FECİR ALPTEKİN: 180. meridyen cambazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN