Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay esnafı mutlu

İzmir'de 29 Aralık'ta mütevazı bir törenle hizmete giren İzmirspor ve Hatay metro istasyonlarının açılması en çok esnafın yüzünü güldürdü. Kazılar nedeniyle çile çeken işyeri sahipleri memnun

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Tamamlanma sürecinde büyük eleştirilere neden olan ÜçyolÜçkuyular metro hattının Hatay ve İzmirspor istasyonları cumartesi günü sessiz sedasız hizmete girdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bir gün önce, "Belki bir gün ansızın biner yürürüz" diyerek duyurduğu iki istasyonun hizmete girmesi en çok bölge esnafını rahatlattı. Yıllardır metro kazıları yüzünden zor günler geçiren, kapanan caddelerde müşteriye hasret kalan bölge esnafı açılan iki istasyonla birlikte rahat bir nefes aldı. Yeni istasyonların bölgede insan yoğunluğunu artıracak olması yüzleri güldürdü. Öte yandan cumartesi gün�� hizmete giren iki istasyona salı gününe kadar binen yolcu sayısı da 43 bine ulaştı. Hatay halkının uzun zamandır beklediği iki istasyona binişlerden hiçbir ücret alınmaması da ilgiyi arttırdı.

"ARTIK YÜZÜMÜZ GÜLSÜN"
Hatay istasyonunun yanıbaşında yıllardır esnaflık yapan Serdar Akkuş, metro kazıları yüzünden çektikleri çilenin sona ermesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Son üç yıldır neredeyse günü iş yapmadan dükkanlarını kapatır hale geldiklerini belirten Akkuş, "Üç yıldır her gün zarar ediyorduk. Şimdi bu sorun bitti artık toparlanabiliriz. Sürecin bundan sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar metroyla ulaşımı tercih edecekleri için burada sürekli bir yoğunluk olacak. Bu da bizim işlerimize elbette yansıyacak. Yıllardır gülmeyen yüzümüz belki bundan sonra güler" dedi.

KOCAOĞLU'NA TEŞEKKÜR

Uzun yıllardır Hatay'da yaşadığını belirten Güler Çebi ise metroyu bitiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teşekkür etti. Toplu ulaşımda metronun önemine değinen Çebi, Kocaoğlu'nun söz verdiği metroyu açarak İzmirliler'e olan borcunu ödediğini dile getirdi. Yeni istasyonun açıldığı günden beri kullandığını söyleyen Çebi, "Allah Kocaoğlu'ndan razı olsun. Kendisine bir İzmirli olarak teşekkür ediyorum. Tüm engellemelere ve zorluklara rağmen bu iki istasyonu açtı ve bizlerin hizmetine sundu. İnşallah kalan istasyonları da en rkısa zamanda açar" diye konuştu.Konfeksiyon işiyle uğraşan Zuhal Kazancı ise, metro kazıları yüzünden dükkanın sürekli toz ve kir içinde kaldığını belirterek, "3-4 yıldır işlerimizde ciddi düşüşler oldu. Yanımızdaki birçok esnaf dükkanını ya kapattı ya da kiraya verdi. Şimdi metronun açılmasıyla caddedeki hareketlilikte yavaş yavaş artamaya başlıyor. Eskiden cadde kapatıldığı için insanlar buraya alışverişe gelmiyordu. Vatandaşlar artık buradan gidip geliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay esnafı mutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN