Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ölüm korkusuyla yolculuk yapıyoruz'

Giriş Tarihi: 4.1.2013
İzmirli vatandaşlar ve bisikletçiler olarak 21. yüzyılın çok gerisinde kalan yollarımıza, her geçen gün kötüleştiğini gördüğümüz trafiğe öncelik verilmesini, konunun uzmanları olarak isteklerimizin hayata geçirilmesini istiyoruz. Trafiğin düzelmesi için metronun bütün şehri dolaşacağı günü beklemek çocukça ve ütopik olacaktır. Toplu taşıma aracı sayısı, 4.5 milyon nüfusu olan bu şehir için daima yetersiz kalacaktır. Ayrıca her ilçede, her an binmeye hazır otobüs olmadığından vatandaşların özgürce kendi araçları olan bisikletleriyle ulaşımlarına mani olunmamalıdır.

1- Mevcut bisiklet yolları, bisikletçilerin güvenli ve huzurlu kullanımına uygun değil. Bisikletçiler, motorlu araç trafiğinde yol almaya zorlanıyor. Çözüm: Mutlaka bisiklet yolları yapılmalıdır, karayollarına özel şerit açılmalı veya müsait noktalarda şerit eklenmelidir.
2- Yanlış yerleştirilen mazgallar yüzünden her bisikletçi ölüm korkusuyla yolculuk yapıyor. Her gün kaza haberi alınıyor, bisikletçiler her gün hastanelik oluyor, ciddi kazalar sonrası engelli oluyor ya da yaşamlarını kaybediyorlar. Çözüm: İlkel ve tehlikeli mazgallar, modern ve zararsız olanlar ile değiştirilmelidir.
3- Kamu kurumlarının önüne bisiklet park yeri yapılmalı. İlçeler arası bisiklet yolları hayata geçirilmeli. Trafik görevlilerine kanundaki bisikletle ilgili bölümler kadar bisiklet kültürüne yönelik eğitim verilmelidir.
4- Bisikletin, metro ve İZBAN dışındaki trenlerde de yeri olmalı. Belirli istasyonlarda, belirli zamanda, belirli sayıda bisikletle başlamak binlerce insanı mutlu edecektir.
5- İzmir, modern bir şehir olarak anılmak ve EXPO'ya girmek istiyorsa, belediye otobüslerinin önlerine de taşıyıcı eklenmeli, bisikletlilerin toplu taşımaya entegrasyonu sağlanmalıdır.
6- Kordon ve Pasaport'taki bisiklet yolu tehlike doludur. Çöp tenekeleri, tezgahlar, park etmiş resmi plakalı araçlar yüzünden bisiklet yolunda kavgalar çıkmakta ve yaptığınız reklamların hepsi boşa gitmektedir. Uygulaması çok kolay ve haklı isteklerimizin hayata geçirilmesini, 1-2 ay kadar uzun bir süre bekleyeceğiz. Eğer yapılmazsa bunlara ihtiyaç duyan ne kadar geniş bir topluluk olduğumuzu sizlerle de paylaşmak için "biraz kalabalık" bir sürüş gerçekleştireceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ölüm korkusuyla yolculuk yapıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN