Yol katılım bedellerine belediye karar verecek

İzmirliler öncü oldu, yol katılım bedeli yeni Büyükşehir Yasası'na eklenen bir madde ile belediyenin isteğine bırakıldı. Bundan böyle belediye isterse bu ücreti, meclis kararı çıkararak alabilecek

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Belediyelerin cadde ve sokaklarda yaptığı düzenlemeler için vatandaştan almak zorunda kaldığı yol katılım bedeli, İzmir'in yaptığı öncülük sayesinde tarihe karıştı. Belediye ile vatandaşı karşı karşıya getiren yol katılım bedelleri, İzmirliler'in girişimleriyle Büyükşehir Yasası ile belediyelerin isteğine bağlandı. Yasadaki "Yol katılım bedeli vatandaştan tahsil edilir" hükmü "Yol katılım bedelinin vatandaşa tahakkuk ettirilip ettirilmeyeceğine hizmeti götüren belediyenin meclisi karar verir" olarak değiştirildi. Ancak 1 Ocak 2013'ten önce tahakkuk ettirilen bedeller vatandaştan tahsil edilecek.

TEKLİF YÜKSEL'DEN

TBMM'ye verdiği kanun teklifi ile yasada değişiklik yapılmasını sağlayan CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, "Bu talep, İzmir'deki tüm CHP'li belediye başkanlarından geldi" dedi. Belediyelerin, bugüne kadar yol ve kaldırımların bedelini bile vatandaştan istemek zorunda kaldıklarını hatırlatan Yüksel, "Bu da doğal olarak vatandaşın isyan duygusu yaşamasına neden oluyordu. Bedeller vatandaştan alınmazsa belediye başkanlarına ve bürokratlarına zimmet olarak çıkartılıyor, 'Bu paraları vatandaştan tahsil edeceksiniz' deniyordu. Ancak yasa hükmü 1 Ocak'tan öncesini kapsamıyor. Bunun için de yasayı, Anayasa Mahkemesi'ne götürüp iptal davası açacağız, 1 Ocak'tan önceki tahakkukların da iptal edilmesi için mücadele edeceğiz. AK Partili arkadaşlarımızdan da destek isteyeceğiz" dedi.

MÜJDE TARTAN'DAN

Yasa değişikliği ile ilgili müjdeyi Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan verdi. Tartan; Konak'ta yaptıkları çağrının Ankara'da da ses bulduğunu, bir çok konuda olduğu gibi, bu konudaki çıkışları ile de İzmir'e ve Türkiye'ye öncü olduklarını belirtti, "Ben devlet tecrübeme dayanarak İzmir'den çağrıyı yaptım. Çağrımıza İzmir milletvekillerimiz Alaattin Yüksel, Aytun Çıray, Musa Çam, Erdal Aksünger, İlknur Denizli ve Aydın Şengül destek verdi. Biz Konak Belediyesi olarak ilçe sınırları içinde hizmet götürdüğümüz vatandaştan bu parayı tahsil etmeyeceğiz" dedi.

ŞENGÜL: HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ
Ak Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül yasal düzenlemenin geçmişi de kapsaması için AK Parti milletvekilleri olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi. Şengül; "Arkadaşlarımızla görüşür gerekli desteği veririz. Daha önce belediye bu bedeli vatandaşa yansıtmadığı takdirde zan altında kalıyordu. AK Parti olarak bizde destek verdik ve teklif yasalaştı. Böylece sorun da çözülmüş oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yol katılım bedellerine belediye karar verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN