'İnciraltı planına itiraz, zarar verir'

Giriş Tarihi: 5.1.2013

EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nın imar planlarına yapılan itirazlar için Dernek Başkanı Ekrem Şen, "İzmir, bu işten büyük zarar görür" dedi

İnciralti-Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Onursal Başkanı Şadi Katırcıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Şen, Başkan Yardımcısı Celal Bayraktaroğlu ve muhasip Üye Hasan Eskici, Egeli Sabah'ı ziyaret etti. Ziyarette, EXPO 2020 adayı İzmir'in EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı bölgesinin imar planlarına yapılan itirazlar gündeme geldi. Ekrem Şen, "Yapılan 1/5000'lik planda büyük bir değişiklik yok. Herkesin menfaati EXPO'da birleşiyor. İzmir'de böyle bir emsal örneği yok. Mülk sahipleri duruyor, başkaları itiraz ediyor. Anlam veremiyoruz" dedi. Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin yaptığı itirazları eleştiren Şen, "Biz daha önce Konak'a bağlıydık. Referandum yapılsın en yakın ilçeye geçelim. Biz bu sorunun bitmesini istiyoruz. Bölgedeki vatandaşlar yıllardır mağdur ediliyor" diye konuştu.

50 YILLIK SORUN bitmiyor

Ziyarette Ekrem Şen, İnciraltı'nda EXPO alanı olarak belirlenen bölgede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın askıya çıkardığı 1/5000'lik imar planına Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin itiraz etmelerine bir anlam veremediklerini söyledi. Askıya çıkan 1/5000'lik imar planlarında değişiklik yapıldığına dair açıklamalar yapıldığına işaret eden Şen, itirazların nedeninin çok açık bir şekilde anlatılması gerektiğini belirtti. İnciraltı planlarının 50 yıldır sürüncemede kaldığını belirten Şen, bölgenin imar planı ile ilgili yaşanan her olumlu sürecin kesintiye uğratılmasının kente zarar verdiğini ifade etti.

'SÖYLENENler BİZİ ÜZDÜ'
Bakanlığın son imar planında yaptığı değişikliklere değinen Şen, "İçeride kalan yeşil alanları alıp, Marina'nın karşısındaki alanı yeşil alan yaptılar. İçeride de yeşil alanı tamamen bitirmediler. Yeşil alanı daha iyi yere taşıdılar. EXPO alanına yol bağlantısı yokmuş. 1/5000'lik planda bunun ayrıntılarını ortaya koydular. Plan notlarında yer alan yüzde 30 rezidans var. Konut alanı. Bunda itiraz edecek ne var, biz anlayamadık. Alsancak 1. Kordon gibi deniz kenarındaki mülklerimizi EXPO için aldınız yukarı bölgelerde hamur yaptınız. Buna itiraz etmedik. Burada mülk sahipleri böyle bir fedakarlıkta bulunurken, plana neden itiraz ediliyor" dedi. Daha öncede Konak Tüneli'ne, Çandarlı Limanı'na, Sabuncubeli Tüneli'ne itiraz eden Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası'nın İnciraltı'na da itiraz ettiğini ardından da Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin itirazlarının geldiğine dikkat çeken Şen, "Bu iş devlet politikası olmuş. Kanun çıkarılmış. Etkin bir çalışma yürütülüyor. 'Gideceği yere kadar gideceğiz. Davaysa dava' gibi bu şekilde ifadeler kullanılması bizleri üzdü" dedi. Yapılan 1/25000'lik ilk planın leke planı olduğunu bölgeye yönelik tüm ayrıntıların ortaya çıkamayacağı vurgulayan Şen, şunları söyledi: "Ana konsept belli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgenin doğal sit olması nedeniyle devreye girdi. Otoyolun ayrıntısı belirlendi. Yeşil alan, arka taraflardan daha iyi yere, alanın girişine taşındı. Biz bu değişiklere yapılan itirazları anlamlandıramıyoruz. Bölgenin tamamı lagünle birlikte 6 bin 700 dönüm. Mülk sahipleri olarak bizim itiraz etmediğimiz bir şeye, neden başkaları itiraz ediyor. Daha öncede otoban geçti, bizim arsalarımız bölündü. Hemen oralara AVM'ler doldu. Şimdi ise AVM'ler EXPO alanı planına itiraz ediyorlar. Kendine olunca iyi de, başkasına olunca neden kötü!"
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnciraltı planına itiraz, zarar verir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN