Büyükelçilere EXPO taktikleri

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı büyükelçiler zirvesi İzmir'de yapıldı. Vali Kıraç, büyükelçilere İzmir'in adaylığına destek için yapacakları hakkında tüyolar verdi

Yurtdışında görev yapan büyükelçilerin katılımıyla her yıl düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'nın beşincisi "insani diplomasi" temasıyla İzmir'de devam etti. Swissotel'deki konferansa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota da katıldı. 122 ülkedeki büyükelçmiz ve uluslararası kuruluşlardaki daimi 12 temsilcimizin katıldığı konferansta İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO 2020 çalışmaları kapsamında büyükelçilere 'Milano taktiği' verdi. EXPO 2020 çalışmaları hakkında bilgi veren, tanıtım ve lobi konusunda yapılanları anlatan Kıraç, "Sizler de rakiplerimizin yaptığı çalışmalar hakkında bize bilgiler verin" dedi. İzmir'in rakipleri Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya ve Tayland'daki büyükelçiler başta olmak üzere, tüm temsilciliklerin rakiplerin faaliyetlerinden kendilerini haberdar etmelerini isteyen Kıraç, "EXPO 2015 yarışında, Milano ekibi tüm dış temsilcilikleriyle İzmir'in faaliyetlerini mercek altına aldığını seçim sonrasında tarafımıza ifade etmiştir. Milano'nun yarışı kazanmasında bu bilgiler çok fayda sağladı. Biz de büyükelçilerimizden bu konuda destek bekliyoruz" dedi.

Davutoğlu'ndan zirve

Büyükelçiler Konferansı devam ederken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile görüştü. İkili görüşmelerin ardından 3 bakan birlikte bir görüşme daha yaptı. Davutoğlu; Patriota ve Bildt'in yalnızca meslektaşları olmadığını, aynı zamanda yakın arkadaşları olduğunu ve onları aileleriyle birlikte İzmir'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Davutoğlu, konuk bakanlarla bu sabah yaptığı ikili ve üçlü görüşmelerde dünyadaki hemen hemen tüm sorunları tartışma olanağı bulduklarını söyledi. Davutoğlu, 3 ülkenin bakanı olarak New York'un ardından ikinci kez bir araya geldiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: "Üç ülkenin bakanları olarak yeni ve ortak bir istişare merkezi, perspektif geliştirici bir forum olarak 'Barış inşasında üçlü dayanışma' adı altında görüşmelerimizi sürdürme kararı aldık. 3 ayrı kıtadanız ancak bu üç ülkenin uluslararası politikada perspektifleri bir birine çok yakın. Birçok uluslararası sorunda rol oynayabileceğiz." Davutoğlu ile misafir bakanlar, daha sonra21 Aralık 2012'de kıyamet kopacağı iddia edilmesi ile dünya gündemine oturan, Selçuk'un Şirince köyünü gezdi. Köyde, Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı tarafından çiçeklerle karşılananan bakanlar ve beraberindekilere köy halkı da sevgi gösterisinde bulundu. Bakanlar daha sonra Güllü Konakları'nda yemek yedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçilere EXPO taktikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN