'İnciraltı'nda doğru plan, kenti uçurur'

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "İnciraltı'nın planlamasını gündeme getiren benim; doğru yapılırsa İzmir'i kimse tutamaz" dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İnciraltı planları ile ilgili konuştu, "O bölgenin planlanmasını kent gündemine getiren benim. Ama yanlış yapılanlara karşı da kentin geleceğini korumak, benim görevim. İnciraltı doğru planlandığında, İzmir'i kimse tutamaz" dedi. Başkan Kocaoğlu, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde (AOSB) Çiğli'de her kesimden meslek sahibi ve işadamlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Cuma Grubu'nun sohbet toplantısına katıldı. Çiğli Kaymakamı Dr. Mustafa Arı, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Çiğli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Aziz Eroğlu'nun da katıldığı toplantıda Kocaoğlu, 2013 projeleri hakkında bilgi verdi. İnciraltı'nın planlanması konusunda en çok kendisinin çaba gösterdiğini söyleyen Kocaoğlu, "İnciraltı'nın planlanmasını kent gündemine getiren benim. 'Burası için özel yasa çıkmalı' demekten dilimde tüy bitti. Ama yanlış yapılanlara karşı da bu kentin geleceğini korumak benim görevim. Doğru planlama istiyorum. İnciraltı doğru planlandığında, bu kenti kimse tutamaz" dedi.

'DÜNYAYA TANITACAK'
İzmir Limanı'nın hayati önemde olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, TCDD ile yaptıkları projenin sığlaşma sorununa son vereceğini kaydetti, "ÇED sürecindeki 'yüzülebilir Körfez' ise kentin en önemli projesi olacak. İzmir Körfezi, Türkiye'nin adını dünyaya duyuracak" diye konuştu. Sanayide en büyük sıkıntının "teşvik" olduğunu söyleyen Kocaoğlu, "Organize sanayi bölgelerimiz doluncaya kadar yakın vilayetlerle aramızdaki teşvik farkını eşitleyin. İstiyorsanız sonra yine alın! Bütün siyasilerin harekete geçmesi gerekiyor. Önce Manisa ile İzmir arasındaki teşvik farkını giderelim" diye konuştu. Fuarcılığı sübvanse ettiklerini kaydeden Kocaoğlu, alım heyetleri getirdiklerini, kent ekonomisine 500 milyonluk direkt kaynak yarattıklarını bildirdi. Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nın yaklaşık 400 milyon liraya mal olacağını belirten Kocaoğlu, "7-8 senedir uğraşıyoruz. Kamu İhale Kurulu 7.5 ayda 'Büyükşehir Belediyesi doğru yapmış' dedi. Yine de çok şükür. Kamulaştırmasına 35 milyon verdik. İhale bedeli 340 milyon lira. İç tefrişatıyla 400 milyon lira. Belki de dünyada böyle bir projeye tek başına bu parayı harcayan yerel yönetim bulamazsınız. Kongre ve fuarcılık için 2013- 2014'te 500 milyon yatırım yapacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnciraltı'nda doğru plan, kenti uçurur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN