Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş yaratıyor göçü önlüyor

Giriş Tarihi: 7.1.2013

KOSGEB, 1990 yılında KOBİ ölçeğindeki imalat sanayisi işletmelerine destek vermek için kurulmuş. Daha sonra destek alanı genişlemiş bir kurum. Bugün, sadece İzmir'de 2 yıl içinde, 2 bin 534 kişiye iş ve aş kapısı olan 299 yeni işletmenin açılmasına geri ödemesiz destek vermiş

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin konuğu oldu. Dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu bir dönemde kuruluş kanununda yapılan değişiklikle, sadece imalat sektörüne değil, hizmet ve ticaret sektörlerinde de KOBİ'lere destek veren KOSGEB'in faaliyetlerini anlattı. Çanakçı, 7 farklı alanda destek programları bulunduğunu belirterek, son 2 yıldır yaptıkları çalışmalarla İzmir'de binlerce kişiye istihdam imkanı sağladıklarını vurguladı, "Sadece İzmir'de 2011 ve 2012 yıllarında toplam 2 bin 534 kişinin yeni istihdam edilmesi sağlandı. Girişimcilik destekleri ile 299 yeni işletmenin açılmasına destek verildi. Parasal anlamda ise tüm destekler toplamında 13 milyon 167 bin lira hibe desteği sağlandı" dedi.
KOSGEB'in kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
1990 yılında kuruluyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilişkili bir kurum. Amacı tamamen KOBİ ölçekli işletmelerin rekabet gücünü yükseltmek, pazar paylarını artırmak, finansman güçlüklerine çözüm üretmek, girişimcilik kültürünü yaymak. KOSGEB'in bir Genel Kurulu, bir İcra Komitesi, bir de Başkanlık makamı var. İcra Komitesi 10 kurum ve kuruluştan atanan birer üye ile oluşuyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Nihat Ergün, İcra Komitemizin başkanı. Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Saanatkarlar Konfederasyonu, teknik üniversitelerden bir temsilci var. Hem kamu hem sivil toplum örgütlerinden temsilciler bulunuyor. 2010 yılında Hazine Müsteşarlığı da dahil oldu.

YEDİYE KATLANDI
Bütçesi nasıl oluşuyor?
- Hem genel bütçeden hem bakanlık bütçesinden pay alıyor. 2013 bütçesi 400 milyon lira civarında. Bir önceki yıla göre yüzde 2 artış oldu. 2010'dan itibaren bütçemiz ciddi arttı. 2009 yılında devrim niteliğinde bir değişiklikle; sadece imalat sanayisinde faaliyet gösteren işletmelere verilen destekler; imalat, hizmet ve ticareti de kapsar şekilde genişletildi. Desteklerden ülke genelindeki 400 bin imalat sanayisi işletmesi yararlanırken, bu rakam birden 3 milyon 400 bine yükseldi. Hem bütçemiz hem de etki alanımız genişledi.
Kimlere KOBİ diyorsunuz?
- Çalışan sayısı 250 kişi ve altında olan, net satış hasılatı veya mali bilanço değeri 40 milyon lira ve altında kalanlar. AB Nace sektör kodlamasına paralel olarak Bakanlar Kurulu kararı ile KOSGEB'den destek alabilecek sektörlerin tanımlandığı bir karar var. Meslek kuruluşları, işletmeler, yeni girişimciler böylece bizden destek alabiliyorlar.
Desteklerinizi anlatır mısınız.
- KOSGEB olarak 7 ayrı destek programı oluşturuldu: Genel, KOBİ Proje, İşbirliği-Güçbirliği, Araştırma Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama, Girişimcilik, Tematik ve en son olarak da Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı.
Bu destek programlarının alt dalları var mı?
- Genel Destek Programı'nın altında 13 farklı destek türü var. Bir işletmenin kuruluşundan ürün ve hizmet üretmesine, pazarlamasına kadar tüm süreçleri destekliyor. Örnek olarak yurtiçi fuar desteği var, broşür-katalog tanıtım desteği var. Nitelikli eleman çalıştırmaya, danışmanlık desteği var. Eğitim desteği, sanayi mülkiyet hakları desteği, belgelendirme gibi destekler var. AR-GE, İnovasyon, Endüstriyel Uygulama Destek Programı altında iki ayrı destek var: Ar-Ge İnovasyon Programı. İzmir'de bunu çok etkin olarak veriyoruz. 2 tane teknoloji geliştirme merkezimiz var. Biri Ege Üniversitesi Kampüsü'nde, diğeri Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü'nde. İkisinde toplam 35 inkübatör (kuluçka merkezi) var. Diğer 4 üniversite İYTE, Yaşar, Gediz ve Katip Çelebi ile de, sanayi işbirliğini güçlendirme ve KOBİ'lerin AR-GE faaliyetlerini desteklemek için imzalamış olduğumuz işbirliği protokolleri var. Ciddi anlamda destek veriyoruz. 2013 itibariyle devam eden 111 AR-GE projemiz var.

13 MİLYON LİRA

İzmir'de 2012'de verdiğiniz toplam destek miktarı nedir?
- KOSGEB Kuzey ve Güney Hizmet Merkezleri olarak işletmelere toplam 13 milyon 167 bin lira hibe desteği sağlandı. Bu rakam hakedişi tamamlanmış, gerçekleşmiş, ödenmiş rakam. Bu projeler de devam ediyor. Her 2-3 ayda bir kendilerine ödeme yapılıyor. Bu rakamlar artmaya devam ediyor. 2011 rakamlarına göre ise verilen destek iki kat artmış. 2013 yılında ise hükümetimizin bize sağladığı destekle daha da artacaktır. KOSGEB ekibi olarak bizlerde bunun için tüm gücümüzle çalışacağız.
Bu destekler ile kaç kişiye istihdam sağlandı?
- Bu desteklerle 2011-2012 yıllarında toplam 2 bin 534 kişinin yeni istihdam edilmesi sağlandı. Girişimcilik destekleri ile 299 yeni işletmenin açılmasına destek verildi.
Kamuoyu KOSGEB'in yeterince farkında mı?
- Türkiye genelinde 674 bin işletme KOSGEB veri tabanına kaydolmuş. Yani bir şekilde KOSGEB'i duymuş ve veri tabanına girip destek almak için çalışmış. 30 kişinin görev yaptığı KOSGEB İzmir'de şu anda bu rakam 36 bin.
Personel ihtiyacınız var mı? 30 kişi ile böyle bir hizmet kolay değil.
- Var tabii ki. Bunu da ilgililerimize iletiyoruz. Tüm çalışmalar yapılıyor.
Kalkınma ajansları va tüm bölgelerde. Onlar da destek veriyorlar. Onların faaliyetleri ile sizinkiler çakışıyor mu?
- Kalkınma ajansları ile bir rekabetimiz yok, işbirliğimiz var. Geçen yıl Kalkınma Bakanlığı olmadan önce DPT ile KOSGEB arasında kalkınma ajansları ile işbirliği protokolü imzalandı. Genelde çalışmalarımızda ortak zemin üzerinde birlikte hareket ediyoruz. Birbirimizi bütünleyici neler yapabilirizi planlıyoruz. Tecrübelerimizi paylaşıyoruz onlarla... Uzman arkadaşlarımızı kalkınma ajanslarına gönderiyoruz. Bilgi paylaşıyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
İş yaratıyor göçü önlüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN