Zeki HOZER: Verem Haftası

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Ocak ayının ilk haftasında, ülkemizde, "Verem Haftası " kapsamında etkinlikler yapılmaktadır. Vereme yönelik bu etkinlikler, bu hastalığa karşı algıda farkındalık ve bilincin yaratılmasına yöneliktir.
Geçtiğimiz yıllarda, ülkemizde çok etkin bir mücadele ile oldukça başarılı sonuçlar alınmasına rağmen, maalesef son yıllarda hastalık artış trendine girmiştir.
Verem, mycobacterium tuberculosis isimli bir bakteri tarafından oluşturulan, bulaşıcı, yüzyılyaldır varlığını koruyabilmiş ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olan bir hastalıktır.
Mikrobun kaynağı, hastalığı aktif olarak taşıyan, tedavi olmamış bireylerdir. Bu kişilerin nefes alıp vermeleri ve öksürükleri ile ortama yayılan mikroplar, sağlıklı kişilere geçmektedir.

FARKINDA OLMAZLAR

Ne yazık ki hastalığı alan bireyler, bunun farkında olmaz ve hastalık yıllarca bir belirti vermeden inaktif formda kalabilir. Bu formdaki kişilerin en az yüzde 10'u hayatlarının bir döneminde hastalığın gelişmesi durumu ile karşı karşıya kalırlar.
Bunda en büyük etken kişinin bağışıklık sistemi zaafiyeti ve bazı kronik hastalıkların mevcut olmasıdır.
Ateş, gece terlemeleri, zayıflama, öksürük gibi non spesifik ve başka hastalıklarda görülen şikayetler söz konusudur ama uzun süren öksürük, kanlı balgam dikkatleri bu hastalığa yönlendirebilir.
Balgamda mikrobun tespiti ve akciğer fimleri ile tanı konulabilir. Günümüzde de hastalık başarı ile tedavi edilmektedir.

ETKİN MÜCADELE
Ülkemizde verem savaş dispanserleri ve BCG aşı çalışmaları ile bu hastalıkla çok etkin mücadele edilmiştir. 1950 yıllarına kadar enfeksiyona bağlı ölüm nedenlerinin başında gelen ve her 1000 kişiden üçünü öldüren verem, günümüzde 25 bin civarında bir hasta sayısı boyutlarına inmiştir.
Dünyada verem hastalarının büyük çoğunluğu Afrika ve Uzak Asya'da bulunmakta (yaklaşık 10 milyon) ve maalesef 1 milyonun üzerinde insan bu hastalık yüzünden ölmektedir. Hastalığın ulusal sağlık politikaları ile kontrolünün gevşetilmesi, AIDS ve kronik hastalıkların artması ve göçler hastalığın dünyadaki artışının altındaki en önemli parametrelerdir.
Halk arasında ince hastalık olarak da bilinen verem, günümüzde önemini korumaktadır. Hastalığın önlenmesi, tanı ve tedavisi ile ilgili kurumların çalışmalarının koordineli bir halde yürütülmesinin ve tanısı konulmuş hastaların da kayıt, takip ve tedavilerinin en etkin şekilde yapılmasının ihmal edilmemesi gerekmektedir
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki HOZER: Verem Haftası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN