Bu kadar yetmez

Giriş Tarihi: 9.1.2013

EXPO 2020'ye ev sahipliği yaparak, 20 milyondan fazla turist ağırlamayı hedefleyen İzmir'de yalnızca 28 bin 932 turistik yatağa sahip 145 otelin bulunmasını eleştiren turizmciler, çok daha fazla yatağa ihtiyaç duyulacağını belirttiler

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nün verilerine göre EXPO 2020 adayı İzmir'de 2006'da 24 bin 639 yatak kapasitesine sahip 130 turizm işletme belgeli otel varken, geride kalan 6 yılda bu rakam 145'e yükseldi. Yatak kapasitesi ise 28 bin 932 oldu. Yatak sayısı, pek çok kişiyi memnun ederken turizm sektörü tarafından yetersiz bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 45 tesisin yatırım belgesi aldığı ve önümüzdeki 10 yıllık süreçte yatak kapasitesini 10 bin 556 adet artırmasının öngörüldüğünü belirten turizmciler, ulaşılacak 38 bin 932'lik rakamın kentin EXPO'ya ev sahipliği yapması durumunda kesinlikle yeterli olmayacağı görüşünde birleşiyor. İnciraltı bölgesine yapılması planlanan 7 bin 500 yatak kapasiteli tesislerin de ihtiyacı karşılamayacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, yatırımcılara İzmir'i seçmeleri çağrısı yaptı. Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, "Şu andaki potansiyelle İzmir'in gelen turist sayısına baktığımızda çok fazla bir şey söylemek mümkün değil. Ancak İzmir'de hem merkezde, hem de ilçelerinde ciddi yatırımlar var. Özellikle yeni yatak artışı butik ve küçük otellerde yaşandı. İzmir'de büyük marka otellere ihtiyaç var. Şehir merkezinde de marka ve zincir otellerin yapılması zorunlu. Kentimiz kısa zamanda 60 bin yatak kapasitesine ulaşmalı. Orta vadede 80 bin, uzun vadede ise 100 binin üzerinde yatak kapasitesine ulaşmamız gerekiyor" dedi.

"ÇOK FAZLA ÇALIŞMALI"
İzmir Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım A.Ş. (CVB) ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, turizm konusundaki çabaların yetersiz olduğunu savundu. Demirtaş, "İzmir, Türkiye'nin turizm vizyonuna ayak uyduramıyor. Ülkemize 30 milyon civarında turist geliyor. İzmir bunun en az 6 milyonunu kendine çekmeyi başarmalı. Oysa ki günümüzde hala 1.5-2 milyon arası turist kentimize geliyor. Bu demektir ki, üç kat daha fazla çalışmamız gerekiyor. Kongre turizmine yönelmeliyiz. Kongre için bir kente gelen turist ortalama 2-3 bin dolar para harcıyor. İzmir'in önde gelen kurum ve kuruluşları, ileri gelenleri bu konuda laf etmek yerine çaba göstermeli. Fuar, kongre, sağlık, kruvaziyer turizme ağırlık vermemiz gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kadar yetmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN