Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZKA, Çinli yatırımcı için seferber olacak

2013 Çin'de Türk Yılı. Bunu değerlendirmek için kolları sıvayan İzmir Kalkınma Ajansı, Çin'de bir dizi etkinlik için adeta kamp kuracak, kente yatırım yapmanın avantajlarını anlatacak

Giriş Tarihi: 9.1.2013
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yatırım Destek Ofisi (YDO), 2013'ün Çin'de "Türk Yılı" olması nedeniyle, çalışmalarında Çin'e ağırlık verecek. Yerli ve yabancı yatırımcılara İzmir'in yatırım olanaklarını tanıtmak ve kentte yatırım yapmayı planlayan firmalara destek olmak için kurulan Yatırım Destek Ofisi, Çin'de bir dizi toplantı yapacak, kente yatırımcı çekmek için çaba gösterecek. İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, geçtiğimiz yıl yatırımcılara yönelik 5 tanıtım turu yaptıklarını hatırlattı, "Bu kapsamda 13 sektörel fuara katıldık, 365 firma yetkilisiyle görüştük. Bu çabalarımızın sonucu 6 yabancı yatırımcıyı İzmir'de 44 milyon euroluk yatırım yapmaya ikna ettik. Bu yılki hedefimiz ise bu rakamların üzerine çıkmak" dedi.

DÜNYA DEVLERİ DE VAR

2007 yılından bu yana 530 milyon dolarlık 20 yatırımın İzmir'de gelmesinde etkili olduklarını da ifade eden Can, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yatırım Destek Ofisimiz, Çin'in yanı sıra ABD, Hollanda, Almanya, Japonya gibi stratejik ülkelerde, stratejik sektörleri İzmir'de yatırıma ikna etmek için çalışmalar yapacak. Bunun için bir plan hazırladık. Tanıtım stratejisi kapsamında endüstriyel makine, motorlu taşıtlar, kimyasal maddeler, yiyecek-içecek üretimi, yenilenebilir enerji, turizm, havacılık ve savunma sanayi, kara taşıtları imalatı ve bilgi-iletişim teknolojileri sektörlerini hedef aldık. Bugüne kadar endüstriyel makine, bilgi ve iletişim teknolojileri, savunma sanayi ile turizm ve tanıtım sektörlerinde önemli yatırımlara imza atılmasını sağladık."

KÜLTÜREL TANITIM
İZKA olarak 2008 yılından bu yana Çinli yatırımcılara yönelik faaliyetler yürüttüklerini anlatan Can, "Bu yılın Çin'de 'Türk yılı' olması nedeniyle yatırım odaklı ziyaretlerin yanı sıra bölgemizi ve kültürümüzü tanıtmaya yönelik etkinlik yapacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZKA, Çinli yatırımcı için seferber olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN