Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkesir'de israf yok!

Her gün yaklaşık 5 bin ekmeğin çöpe atıldığı Balıkesir'de, bu israfın önlenmesi için başlatılan kampanya büyük ilgi görüyor, halk destek veriyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Balıkesir Belediyesi tarafından önceki aylarda israfa karşı başlatılan kampanyaya destek giderek büyüyor. Belediye tarafından mahallelere konulan özel kutularda toplanan artık ekmekler, hem belediyenin hayvan barınağında hayvanlara hem de vahşi doğada yaşayan canlılara yem olarak kullanılıyor. Sosyal İşler'den sorumlu Balıkesir Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu, toplanan ekmeklerin her gün yemlerle karıştırılarak özellikle yabani hayvanların yaşadığı dağlık kesimlere bırakıldığını söyledi. "Balıkesir İsraf Etmiyor" projesini yaklaşık 3 ay önce başlattıklarını hatırlatan Öztozlu, "Türkiye'de günde 120 milyon ekmek üretilirken maalesef bunun 12 milyonu çöpe atılıyor. Balıkesir'de ise günde 5 bin ekmek çöpe gidiyor. İsraf edilen bu ekmeklerin değerlendirmesi için başlattığımız proje ise başarılı bir şekilde devam ediyor. 150 kadar özel ekmek kutusu yaptırdık ve bunları bazı mahallelere yerleştirdik. Bizden kutu yerleştirmemizi isteyen vatandaşların isteklerini de geri çevirmiyoruz" dedi.

GÜNDE 160 KİLOGRAM
Kutulara atılan artık ekmeklerin her gün belediye ekipleri tarafından toplandığını kaydeden Öztozlu, "Kış aylarında yiyecek bulamayan hayvanlar ekmeklerle karıştırdığımız yemleri yiyerek besleniyor. Bu ekmekleri sadece biz değil, hayvan besleyenler de kullanıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir'de israf yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN