Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımsal yatırımlar için hibe ve proje desteği

Giriş Tarihi: 10.1.2013

Tarımsal alanda yatırım yapacaklara projeleri için önemli yardım geliyor. Manisa'da proje kabullerine Mart ayında başlanıyor. Desteklerin yüzde 50'si hibe olarak verilecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, tarımsal yatırımlar için proje kabul eden 42 il arasında yer aldıklarını söyledi. TKDK'nın tarımsal alanda yatırım yapacaklara üretecekleri proje dahilinde hibe kredi imkanları sağladığını belirten Işık, "Tarımsal projeler için 1 milyar 165 bin Euro fon ayrıldı. 2008 yılından bugüne kadar 251 projeye toplam 81 milyon Euro hibe desteği sağlandı. Artık Manisa İl Koordinatörlüğü olarak proje kabullerine başladık. Amacımız ilimizde tarımsal alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerimizi bu hibe desteklerinden yararlandırabilmek" dedi.

AMAÇ GÖÇÜ AZALTMAK

Kırsal kalkınma politikalarının en önemli amaçlarından birinin yaşam standardını yükselterek kırsal alanlardan göçün azaltılması olduğunu dile getiren İl Koordinatörü Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sebeple uygulayacağımız programla kırsal alanlarda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve mevcut işletme yapılarının güçlendirilmesinin yanı sıra; gıda hijyeni, hayvan refahı ve ıslahı konularında AB normları yakalanmış olacak. Kırsalda yaşayan insanlarımızın gelir ve refah seviyelerinin artırılması önceliklerimiz arasında yer almaktadır."

300 KİŞİ MÜRACAAT ETTİ

Manisa'da kuruldukları günden beri 300'e yakın kişinin proje yapmak için kendilerine başvurup bilgi aldıklarını söyleyen Ahmet Işık, "İlimizde 111 adet yerel ürün tespiti yaptık. Bu ürünlerle ilgili proje kabulü yapacağız. Gelen projelerin yazılım bedelinin yüzde 50'sini biz ödeyeceğiz. Proje çağrı dönemine Mart'ta başlıyoruz. 30 üzerinde proje gelmesini bekliyoruz. Ortada 1 milyar Euroyu aşkın bir fon var. Onun için herkesi proje üreterek bu fondan yararlanmaya davet ediyoruz" dedi.

DESTEK ALANLARI VE MİKTARLARI
Ahmet Işık tarımsal işletmeler için yatırımlara verilecek destekleri şöyle açıkladı:
Süt üretenler: Yüzde 50-65'e kadar hibe ve 1 milyon Euro'ya kadar proje kabulü.
Et üretenler: Yüzde 50-65 e kadar hibe. Kırmızı ette 1 milyon Euro ve kanatlı ette 500 bin Euro'ya kadar proje kabulü.
Süt ve süt ürünleri işleme ve pazarlama: Yüzde 50 hibe, 3 milyon Euroya kadar proje kabulü.
Et ve et ürünleri işleme ve pazarlama: Yüzde 50 hibe destek ve 3 milyon Euro'ya kadar proje kabulü.
Meyve sebze işlenmesi ve pazarlanması: Yüzde 50 hibe ve 1 milyon 250 bin Euro'ya kadar proje kabulü.
Su ürünlerinin işleme ve pazarlama: Yüzde 50 hibe destek ve 1.5 milyona kadar proje kabulü.
Arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve süs bitkisi yetiştiriciliği: Yüzde 50 hibe ve 250 bin Euro'ya kadar proje kabulü.
Yerel el sanatları, yerel tarım ve gıda ürünleri: Yüzde 50 hibe ve 250 bin Euro'ya kadar proje kabulü.
Kırsal turizm faaliyetleri: Yüzde 50 hibe, 400 bin Euro'ya kadar proje kabulü.
Kültür balıkçılığının geliştirilmesi: Yüzde 50 hibe, 200 bin Euro'ya kadar proje kabulü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımsal yatırımlar için hibe ve proje desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN