Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzak Doğu ülkelerine mesir şifası

Manisalı girişimci, mesir macununu "Dr. Mesir" markasıyla Malezya, Çin, Tayland, Singapur, Endonezya ve Honkong'a ihracata başladı. İlk partide 4 ton mesir satıldı

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Manisalı girişimci Aslı Pulcuoğlu, Merkez Efendi'nin yüzyıllar önce 41 çeşit baharatla Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan için hazırladığı reçeteyi uygulayarak "Dr. Mesir" markasıyla macun üretti. Genç girişimci, ilk ihracatını Malezya'ya yaptı. Pulcuoğlu'nun sattığı 4 ton mesir macunu, Malezyalı disbiritör tarafından Çin, Tayland, Singapur, Endonezya ve Honkong'a da gönderilecek. Rusya ve İngiltere'deki bazı firmalarla da anlaşan Pulcuoğlu, "Hiçbir katkı maddesi içermeyen ve çam balıyla üretilen mesirimiz, kısa bir süre sonra bu iki ülkedeki eczane ve marketlerde satılmaya başlanacak" dedi. Pulcuoğlu, mesir işine 1,5 yıl önce internet üzerinden satışlarla başladığını söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha sonra yurtdışındaki fuarlara katıldık, ziyaretçilere mesiri tattırdık. Kok olumlu tepkiler aldık. Bunun üzerine dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan mesir iiçin bu işin büyük bir pazar olduğunu farkettim. Merkez Efendi'nin reçetesini uygulayarak, 3 ay önce mesiri çam balı ile üretmeye başladık. Biz şeker veya glikoz kullanmıyoruz. Balı doğru noktalardan alıyoruz ve mesire en iyisini koyuyoruz. Ballı mesire ciddi miktarda talep geldi. Bunun üzerine Malezya'da bir firma ile anlaştık ve ilk ihracatımızı 4 ton olarak yaptık. Ürünümüz Malezya üzerinden Çin, Tayland, Singapur, Endonezya ve Honkong'a da gidecek."

SIRADA AFRİKA VAR

En büyük hedeflerinin Afrika pazarına girmek olduğunu vurgulayan Pulcuoğlu, "Avrupa pazarından ziyade Afrika pazarıyla irtibattayız. İlişkide olduğumuz ülkeler Libya, Cezayir, Tunus ve Sudan. Görüşmelerimiz devam ediyor. Mesirin kan yapıcı ve vücut direncini yükseltici özelliği olduğu için Afrika ülkelerinde böyle bir ürüne ihtiyaç olduğunu düşündük. Bu ülkelere de ihracata başlamayı planlıyoruz" dedi.

YARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR
Türkiye'de bir ezberi bozmaya çalıştıklarına değinen Asli Pulcuoğlu, "Anne sütünden kesilen çocuklara 2 yaşından itibaren mesir macunu yedirilmesini tavsiye ediyoruz. Çocukların metabolizmasını kuvvetlendiriyor ve vücut direncini artırıyor. İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan ve balla üretilen mesir, tam bir şifa kaynağıdır. Yabancı ülkeler de mesirin önemi anladı. Mesiri ihraç etmemiz, Manisa'nın tanıtımı yaparken insanlara şifa konusunda doğru ürünü sattığımızı da gösteriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzak Doğu ülkelerine mesir şifası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN