12. Necati Cumalı buluşması gerçekleşti

Giriş Tarihi: 11.1.2013 11:39

Yazar Necati Cumalı anısına düzenlenen 'Cumalı Buluşması'nın 12'ncisi 'da gerçekleştirildi.

Necati Cumalı'nın vefat ettiği 2001 yılından bugüne değin Belediyesi tarafından düzenlenen 'Cumalı Buluşması', yazarın ölüm yıldönümü olan 10 Ocak günü Urla Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi'nde yapılan etkinliklerle başladı. Etkinliğe Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Jandarma Komutanı Yzb. Cemil Erdemir, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Ulukaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Uysal, modacı Zuhal Yorgancıoğlu, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, sanatçılar, öğrenciler ve Urlalılar katıldı.

Urla Belediye tarafından restorasyonu yaptırılan Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi'nin bahçesinde bir araya gelen Cumalı dostları, burada Urla Belediyesi'nin salep ve Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin keşkek ikramı ile karşılandıktan sonra, Atatürk Kültür Merkezi'ne geçti. 12. Cumalı Buluşması'nın açılış konuşmasını Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu yaptı. Karaosmanoğlu, 'Zengin bir kültür mozaiğine sahip Urla'da tarih boyunca nice sanatçılar çıkmış ve sanatın farklı dallarında çok değerli eserler vermişlerdir. Aydınlığın ozanı, aydınlanmanın temsilcisi ünlü yazar Necati Cumalı da bu değerlerimizden biridir. Şiirden tiyatroya, romandan makaleye kadar geniş bir yelpazede edebiyatın her dalında eser veren, içtenliği ve sahiciliği sayesinde eser verdiği her alanda başarılı olan Cumalı, bugünkü kuşakların tanıması gereken çok önemli bir edebiyatçıdır. Cumalı'nın anısını yaşatmak, gelecek kuşakların O'nu tanımasını ve anlamasını sağlamak bizlerin en büyük sorumluluğu ve görevidir. Toplumlar, teknolojik ve bilimsel açıdan ne kadar gelişmiş olurlarsa olsunlar sanata ve sanatçıya değer vermeyen ulusların çağdaş, medeni ve gelişmiş bir ülke olmaları mümkün değildir. Sanat ve edebiyat, toplumları geçmişten geleceğe taşıyan bir olgudur' dedi.

KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİNE 'CUMALI' İSMİ VERİLECEK

Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, dünyaca tanınan Cumalı'ya ülkemizde gereken değerin verilmediğini, yeni nesillere O'nu daha iyi tanıtmak zorunda olduğumuzu dile getirerek Katip Çelebi Üniversitesi'nin Urla Zeytinalanı'nda bulunan yerleşkesine Necati Cumalı adı verileceğini müjdeledi.
Etkinlikte Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği adına Namık Kuyumcu konuşma yaparak, gençlere sanat ve kültürle yoğrulmuş bir miras bırakabilmenin özgür düşünceli bir gelecek için çok önemli olduğunu vurguladı.
Geçtiğimiz yıllarda yapılan Cumalı Buluşmaları'nın görsel sunumları ile devam eden etkinliğe, Urla Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Cumalı'nın şiirleriyle katıldılar.

ONUR ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Etkinliğin 'Yazınımızda Cumalı' bölümünde ise Belediye Başkanı Karaosmanoğlu; Birsen Ferahlı, Bekir Yurdakul, Hüseyin Yurttaş, Cengiz Aytmatov Lisesi Müdürü Mustafa Kaşka ve öğrencilerine onur ödülleri sundu.
Cumalı Buluşması etkinliği çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi sergi salonunda Ayhan Berkarslan, Efkar Ulu, Emine Emel Kaya, Hasibe Özkaracaabatlıoğlu, Hilmi Angın, Muvaffak Ercan, Dilek Ayşe Taner, Semra Erökten, Şebnem Özköroğlu, Büşra Çakmak, Hatice Dinçer, İbrahim Enes Acar, Tarık Kerem, Zeynep Yılmaz, Emel Yıldız, Hakan Koyuncu, Nezaket Tekin, Yıldız Ersağdıç Araşlık ve Bora Araşlık'ın fotoğraflarının yer aldığı 'İçi Dışı Urla' konulu fotoğraf sergisi açıldı.

'KRİSTOF KOLOMB'UN YUMURTASI' SAHNELENDİ

12. Cumalı Buluşması, Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenen 'Kristof Kolomb'un Yumurtası' adlı tiyatro oyunuyla sona erdi. Necati Cumalı'nın yazdığı ve Gökhan Altuntaş'ın yönettiği oyunu, Toprak Sahne Tiyatrosu oyuncuları Gökhan Altuntaş, Serkan Baştürk, Ertan Hündür, Gamze Karakaplan ve Barış Bilici sahneye taşıdı. Tek perdelik oyun izleyenlerden büyük alkış aldı.

Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Urlalı gençlerden oluşan Toprak Sahne Tiyatrosu oyuncularını kutlayarak teşekkür plaketi sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12. Necati Cumalı buluşması gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN