Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çaresizliğin fotoğrafı

Engelli Ramazan Çakan, borçları yüzünden böbreklerinden birini satışa çıkardı. Çakan, "20 bin lirayı bulan banka borcumu başka türlü ödeyemem, çaresizim" dedi

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Manisa'nın Kula ilçesinden 2011 yılında İzmir'e göç eden Ramazan (38) ve Yusuf Çakan (32) kardeşler, bankadan 10 bin lira kredi aldı. Çakan kardeşler, kredi borcunu ödeyemeyince, ağabey Ramazan, böbreklerinden birini satılığa çıkardı. 15 yaşında yakalandığı bir hastalık yüzünden vücudundaki kasları eriyen Çakan, çalışamadığını, kardeşi Yusuf'un da 10 aydır işsiz olduğunu söyledi, şunları anlattı: "Kula'dan İzmir'e gelirken arkamızdan konuşulmasın diye bankadan 10 bin lira kredi çektik, borçlarımızı ödedik. O zaman kardeşim çalışıyordu. Ama sonra işten ayrılınca durumumuz da bozuldu. Şimdi iş bulamıyor. Her yere form doldurduk, başvuru yaptık ama bir sonuç alamadık. Bir yıldır ev kirasını bile ödeyemedik. Geçen ay elektrik ve suyu ödeyemeyince kestiler. Ev sahibi 'Böyle olmaz bari ben yatırayım' dedi de ancak öyle açıldı. Kredi kardeşim çekmişti. Şimdi 7 aydır taksitlerini de ödeyemiyoruz. Banka yazı gönderdi. Taksitleri ödeyemediğimiz için borcumuz da artıyor" dedi. Artık dayanacak gücünün kalmadığını belirten Çakan, böbreği için 40 bin lira fiyat belirlediğini dile getirdi. Çakan, "Bir tek 650 lira evde bakım parası alıyoruz. Kula'da engelli bir kardeşimiz daha var. 5 kişi bu parayla nasıl geçinsin! Evin kirası 350 lira. Onu da bir yıldır ödeyemiyoruz. Şimdi banka borcu ödeyin diye bastırıyor. Her gün faiz işletiyor. Mecburen böbreğimi satıyorum" diye konuştu.

UMUDU KARABAĞ'DA

Evli ve 2 çocuk sahibi olan Yusuf Çakan ise, bedensel engelli ağabeyinin böbreğini satmasını istemediğini ancak 20 bin lirayı bulan borçları nedeniyle ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi. Kendisinin ilkokul mezunu olduğu için iş bulmakta zorlandığını söyleyen Çakan,"Tek isteğim hemşehrimiz Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın bize bir iş vermesi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çaresizliğin fotoğrafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN