Kamuda şiddetin zirvesinde sağlık var

Türk Sağlık-Sen'in araştırmasına göre her 100 sağlık çalışanından 70'i şiddete maruz kalıyor. Sağlık-Sen yetkilileri, Sağlıkta Şiddet Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını istedi

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Türk Sağlık-Sen İzmir 2. Şube Başkanı Şenol Atıcı, her 100 sağlık çalışanından 70'inin şiddete maruz kaldığını açıkladı. Sendika Genel Merkezi'nin geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmanın sonuçlarını Egeli Sabah'a değerlendiren Atıcı, araştırma sonucuna göre Türkiye'de kamu çalışanları içinde en çok saldırıya maruz kalan meslek grubunun sağlık çalışanları olduğunu söyledi. Hastanelerdeki şiddetin önüne geçilmesi için sağlık çalışanın haklarını koruyan Sağlıkta Şiddet Yasası'nın bir an önce çıkarılması gerektiğini dile getiren Atıcı, "Hükümet, hasta haklarına gösterdiği özeni, sağlık çalışanlarına da göstermeli" dedi.

25 DAVA SÜRÜYOR

Geçtiğimiz yıl İzmir'de büyük hastanelerde 8, küçük hastanelerde ise 12 saldırı olayının yaşandığına dikkat çeken Şube Başkanı Atıcı, bu yıl sadece yargıya yansıyan 25 davanın bulunduğunu söyledi. Hasta ve hasta yakınlarının hastanelerde istedikleri gibi davranıp, sağlık çalışanına her istediklerini söyleyebilme "hakkına" sahip olduğunu da belirten Atıcı, söözlerini şöyle sürdürdü: "Hasta ve hasta yakınları en çok zorla ilaç yazırma konusunda sorun çıkarıyor. Bir hasta ısrarla, bir ilacı doktoruna yazdırmaya çalışıyor. Doktor da; 'Bu ilacı yazamam, kalbine zarar verir' diyor, ama hasta dinlemiyor. Doktor ilacı yazmayınca hasta bağırıp çağırıyor, tartışma çıkarıyor. Doktorun psikolojisini bozuyor. Oysa o doktor sabaha kadar orada nöbet tutacak. Sonra bu doktordan hizmet ve güler yüz bekleniyor."

ACİL SALDIRI SERVİSİ

Başkan Atıcı, en çok saldırıların acil servislerde yaşandığını da dikkat çekti, burada görevli sağlık çalışanlarının her an hasta ve hasta yakınları tarafından saldırı, haraket ve tacize maruz kalabildiğini söyledi. Başkan Atıcı, "Acil servislerdeki personel hastayla ilgilenirken, hasta yakınları acil servisten çıkmamak için direniyor. İşini yapamaz hale gelen sağlık personeli uyarıda bulununca, bu kez hasta ve hasta yakınları tartışma çıkarıyor. Bunun sonucunda sağlık personeli acil serviste o anda bulunan diğer hastalarla ilgilenmek yerine bu tartışmayı sürdürüyor. Hem zaman harcıyor; hem de motivasyonu ve psikolojisi bozuluyor. Bir kişinin yaşattığı sıkıntı, diğer vatandaşların da hizmet almasını engelliyor" dedi.

Sağlıkçının da hakları var'
Türk Sağılık-Sen olarak sağlıktaki şiddet olaylarını önlemek adına hazırladıkları geniş içerikli raporun bir yıl önce Sağlık Bakanlığı'na gönderildiğini, ancak hala bir sonuç alınamadığını da söyleyen Atıcı, tüm sağlık çalışanlarının can güvenliği endişesi taşıdığını belirtti, şööyle dedi: "Hükümetin sağlık reformunun yalnızca hasta hakları olarak geliştirilmesi, çalışanları koruyan hiç bir yasanın olmaması yaşanan en büyük sıkıntıların başında geliyor. Sağlık çalışanları arasında yaşanan ölümler ve intiharların durumun ciddiyetinin boyutlarını ortaya koyuyor. Hasta hakları zaten olmalı ancak çalışanın da şikayet etme ve kendini savunma hakkı olmalı. Hasta haklarını da, kuralları da bilmeli. Öncelikle acil olarak sağlıkta şiddet yasası hazırlanmalı. 1940'larda hazırlanan yasayla hala duruyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamuda şiddetin zirvesinde sağlık var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN