Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Borcunu ödemeyenin arabasına el koyarız'

Giriş Tarihi: 14.1.2013

Sosyal Güvenlik Kurumu Balıkesir İl Müdürü Çalışkan, ellerinde 70 bin işverene ait dosyanın bulunduğunu söyledi, "Tahsilat oranını artırmak istiyoruz, araçlarınıza el koyabiliriz" dedi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Balıkesir İl Müdürü Ömer Çalışkan, ellerinde 70 bin işverenin dosyasının bulunduğunu ifade ederek, "SGK, kurum olarak tahsilat oranını artırmayı istiyor. Önceliğiniz biz olalım. Yolda giderken aracınıza el konabilir" şeklinde konuştu.

14 BİN İCRALIK DOSYA

SGK hakkında işadamlarına bilgi veren Çalışkan, "Balıkesir'de bizden emekli olmuş, SGK'ya prim ödemesi gereken ancak çalıştığı bildirilmemiş 16 bin kişi var. Bunların 8 bin lira, 10 bin lira gibi borçları bulunuyor. Henüz Resmi Gazete'de yayınlanmadı ancak bunlardaki gecikme faizi ortadan kalkıyor ve 36 ay taksit imkanı geliyor. Sanayiciler ve işadamları olarak ticaret ile uğraşıyorsunuz. Yeri geliyor, devlete olan yükümlülüğünüzü geciktiriyorsunuz. Bizde 70 bin işveren dosyası var. Bunları tek tek kontrol etmememize mesai saatleri yetmez. Ankara, bir program hazırladı. Sistemi direkt olarak görebiliyor. Ankara, dosyaları direkt olarak icraya gönderebiliyor. SGK, kurum olarak tahsilat oranını artırmayı istiyor. Önceliğiniz biz olalım. Yolda giderken aracınıza el konabilir. Bu olayların yaşanmaması için bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğiz" dedi. Çalışkan, SGK olarak icra işleminden önce uyarı yaptıklarını ve taksitlendirme konusunda bilgiler verdiklerini ifade ettiği açıklamasında, Balıkesir'de 2012 Nisan ile Aralık ayları arasında 14 bin adet icralık dosya olduğunu söyledi. SGK'nın düzenli prim ödeyenlere yönelik yüzde 5 indirim uyguladığını da vurgulayan Çalışkan, kadın ve üniversite mezunu çalıştıran işyerlerinin de indirimden yararlandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Borcunu ödemeyenin arabasına el koyarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN