Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal belediyeciliğin hizmet üssü: Bornova

Giriş Tarihi: 14.1.2013

Bornova Belediyesi, gençler ve kadınlar başta olmak üzere 7'den 77'ye herkese verdiği hizmetlerle yalnız Türkiye'de değil, dünyada da adından söz ettiriyor. Belediye Başkanı Prof. Dr. K. Okyay Sındır, "Hizmetlerimiz nedeniyle aldığımız ciddi ödüller bunun kanıtı" diyor

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Egeli Sabah'ın Sabah Kahvesi'nin konuğu oldu. Egeli Sabah'ın yazıişleri kadrosunu ve yazarlarını ilçesinde ağırlayan Başkan Sındır, yaklaşık 4 yıllık sürede yaptığı çalışmaları anlattı. Sındır, "Göreve geldiğimiz 2009 yılında 95 milyon lira bütçemiz vardı. 2013 yılı bütçesini 204 milyon liraya bağladık. Kişi başına yaklaşık 230 lira gayrisafi hasılamız vardı. 480 liraya çıktı. Özgelirlerimizi artırdık. Belediyemizin sahip olduğu fiziki yapıların yüzde 58'i bizim dönemimizde yapıldı. Bugüne kadarki bütün bütçede yatırımlarımız 225 milyon lirayı buldu" dedi. Altındağ, Çamdibi, Mevlana ve Doğanlar gibi bugüne kadar az hizmet almış bölgelere yaptıkları yatırımları anlatan Sındır, "Bu bölgelerde kültür merkezi, spor salonu, yeşil alan gibi aklınıza gelebilecek her şey eksikti. Dönemimizde yatırımların yüzde 70'i Çamdibi, Altındağ, Mevlana, Naldöken, Işıkkent, Pınarbaşı gibi semtlere yapıldı" diye konuştu.
Yaptığınız proje ve yatırımları anlatır mısınız?
- Işıkkent Spor Tesisleri önemli bir yatırımımız. Burası tam bir viraneydi. Bu hale getirdik. Yarı olimpik açık ve kapalı 2 havuz, 2 çocuk havuzu, basketbol sahası, konferans ve kondisyon salonu, sauna ve şok odalarının bulunduğu tesislerde çocuk, yetişkin ve kadınlara yönelik yüzme kursları veriyoruz. Engelli ve maddi durumu yetersiz vatandaşlarımıza da ücretsiz yüzme eğitimi veriliyor. Yazın haftada 600-650 kişi bu tesislerden yararlanıyor. Ayrıca sporcuların kamp yapabileceği 20 oda var.

SAHA VE SALON ZENGİNİ BELEDİYE

Gençler için başka spor tesisleriniz var mı?
- Bornovamızda 35 kadar amatör spor kulübü bulunuyor. Bunlara her yıl yaklaşık 450 bin liralık nakdi yardım yapıyoruz. Pınarbaşı, Yusuf Tırpancı, Bornova Şehir Stadı, Taç Sanayi ve Yusuf Tırpancı- 1 sahaları olmak üzere profesyonel anlamda futbol oynanabilecek 6 çim sahamız var. Ayrıca 5 küçük futbol sahamız bulunuyor. Futbol tesislerimize Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu müsabaka veriyor. Pınarbaşı'nda spor salonumuz var. Hepsinin altyapısı tamam. Banyoları, soyunma odaları, hakem odaları... Bu kadar saha İzmir'deki başka belediyede yok. Hepsine elektrik, su, güvenlik, bakım, onarım hizmeti veriyoruz. Bütün İzmir'e ve amatör maçlarda tüm bölgeye hitap ediyor. Bornova Şehir Stadı yanındaki spor salonumuz Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Bizim ama, onlar kullanıyor. Kendi sporcularımız orada çalıştığında saati 400 lira para istiyorlar. Biz 6 sahamızı her şeyiyle onlara tahsis etmişiz, ama onlar bizden para istediler.

PAZARYERİ ATAĞI

Pazaryerleri de belediyeler için önemli konulardan biri.
- Evet. Stratejik planımızı hazırlarken, en önemli taleplerden biri pazaryeriydi. Sokak arasında pazar yeri bırakmamak üzere yola çıktık. 6 pazaryerinden üçünün yapımına başladık. Bu yıl bitecek. Düğün salonu, kültürel amaçlı kullanılabilecek alanları ile çok amaçlı yerler yaptık.
Bilim, kültür ve sanat alanlarında neler yaptınız?
- Kültür sanat etkinlikleri hep Büyükpark ve çevresindeydi. Belli bir zümrenin katıldığı etkinlikler yapılıyordu. Şu anda Bornova'nın her bir yanında kültür merkezleri var. Mevlana, Naldöken, Altındağ gibi. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi en önemli adımlardan biri. Üniversiteden araştırma görevlileri, öğretim üyeleri bir proje getirdiler. Biz de yaptık, onlarda buranın başında duruyorlar. İzmir'de örnek bir projedir. Her türlü toplum hizmeti veriliyor. Üst katlarda bilim merkezi olarak hizmet veriyoruz. İçinde bilim laboratuarlarından, sosyal danışmanlık merkezine, meslek kurslarına v emuhtar odasına kadar birçok birim barındıran bu merkez sadece bölge halkının değil tüm ilçenin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılıyor. Merkezde kültür sanat etkinlikleri, kadınlara el beceri kursları, okuma-yazma kursları, gençler ile çocuklar için her türlü hizmet veriliyor. Fizik, kimya, biyoloji ve astronomi laboratuvarlarında öğrencilere deney imkanları sunuluyor. Felsefe laboratuvarımız var. Teleskoplar, mikroskoplar var. TÜBİ- TAK'a proje yapma imkanı sağlayan bir altyapı oluşturduk. İleride mekatronik laboratuvarı kurulacak. Evrim Tüneli yapacağız. Yılda 1400 öğrenci geliyor. Kapasitemiz 3 bin civarında. Etkinliklerimizi daha da çeşitlendireceğiz. Naldöken'de Toplum Merkezi ve Cem Evi var. 400 kişilik gösteri ve konfernas salonu, bilgisayar, kütüphane ile eğitim odalarının yanı sıra açık ve kapalı otoparkı var. Cem Evi de Alevi yurttaşlarımızın ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri bir şekilde düzenlendi. Buradan ayrıca giysi yardımı yapıyoruz. Geçen yıl 10 bin erzak dağıttık. Bu yıl da ihalesine çıktık.

SAĞLIK ÜSSÜ KURDU

Sağlık hizmetlerine yönelik çalışmalarınız var mı?
- Sağlık köyü projemiz var. İlk ayağını yaptık. Özgül Gündüz Halk Sağlığı Binası... EGe Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz Pınarbaşı Yunus Emre Mahallesi'ndeki tesisimizde poliklinik hizmetlerinin yanı sıra, koruyucu sağlık hizmetleri ücretsiz olarak veriliyor. Diğer bölümleri ise Yaşlı Bakımevi ve İşçi sağlığı Güvenliği Merkezi ile Çocuk Sağlığı Eğitim Merkezi olacak. Belediyemizin sağlık üssü olacak. Bu İzmir'de bir ilktir. Seçim vaatlerimiz arasında vardı. Mahalli İdareler Birliği'nden 'en üretken belediye' ödülü kazandığımız gebe, loğusa ve bebeklere evde bakım hizmetlerini yürütüyoruz. Bornova'daki ihtiyacı olan, yatağa bağımlı yaşayan ya da ağır kronik hastalığı olan yaşlılara hizmet götürüyoruz. Koruyucu sağlık ve bakım hizmetlerini uzman ekipler veriyor. İhtiyacı olan yaşlının ev temizliğinden kişisel bakım ve temizliğine kadar çeşitli destekler veriyoruz. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kurduk. Yaklaşık 11 milyon liralık bütçesi var. Gıda, giysi ve eşya bankaları bu birimden yönetiliyor. Her yıl 14 bin aileye erzak yardımı, 983 aileye eşya yardımı, 6 bin 150 aileye giysi yardımı, engellilere yardım gibi fonksiyonları var.
Yeşil alan çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
- Yeşil alanı kişi başı 7 metrekarenin üzerine çıkardık. Avrupa standartlarının üzerinde... 2009 yılında 1.5 milyon metrekare olan toplam yeşil alan miktarı 4 yılda 3.5 milyon metrekareye ulaştı. Toplam park sayısı 402'ye çıktı. Yaklaşık 270 dönüm park yaptık. Göreve başladığımızda 4-5 metrekare arasında olan kişi başına düşen yeşil alan miktarı böylece yükselmiş oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal belediyeciliğin hizmet üssü: Bornova
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN