CAN AKSIN: Mavi kapak mutlu hayat

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Pazar günü balıktan döndükten sonra, teknede mavi kapak biriktirdiğim kutunun dolmuş olduğunu gördüm. O gün kalabalık bir şekilde balığa çıkmış ve bolca su, kola falan içmiştik. Benim kapakları topladığımı bilen arkadaşlarım da, özen gösterip kapakları çöpe değil kutuya atıyorlar. Akşam çıkarken, kapakları alıp her zaman teslim ettiğim, Setur Marinas Ayvalık içerisinde bulunan ve benim genellikle alışveriş yaptığım Migros mağazasına götürdüm. Kapak biriktirenlerin topladığı kapakları artık almıyorlarmış. Tezgahtaki hanım kıza "Neden?" diye sordum. "Bilmem" dedi, sonra devam etti, "Zaten son zamanlarda pek getiren olmuyordu." Kendi kendime "Sarımsaklı'daki Belediye Fırını'na veririm, hem evdekileri de vermiş olurum" diyerek mağazadan çıktım. Sabah ekmek ve gazete almak için çıkarken, evdeki kapakları da yanıma alıp fırına gittim. Fırın da kapak almayı bırakmış. "Neden?" Nedenini bilmiyorlar. Ben yine moralimi bozmadım . Ayvalık'ta bir sürü yerde, 10 litrelik boş pet su şişeleri asılıyor, mavi kapaklar onların içine atılıyordu. Yanımda kapaklar, Sarımsaklı'dan Ayvalık'a indim. Önce Tenekeciler Sokağı'nın oradakine baktım, yerinde yoktu. "Başka yere kaldırmışlar mıdır" diye şöyle bir bakındım, göremedim. Ben yaşını başını almış biriyim "görememişimdir" diyerek dolaşmaya başladım ama bir tane bile mavi kapak toplanan 10 litrelik pet şişeye rastlama- dım. Ama yerlere atılmış, üzerinde, mavi, kırmızı, siyah kapakları bulunan bir sürü boş pet şişesi vardı.

GÖREV EDİNMİŞTİM
Çok üzüldüm. O mavi kapakları nasıl topladığım gözlerimin önüne geldi. Evde, teknede gayet kolay, şişeyi açıp içindekini içtin mi, kapağı çöp yerine toplama kutusuna atacaksın. Evde hiçbir sorun yok. Teknede de öyle. Gelen misafirler de kamaraya girerken mavi kapak toplanan kabı görünce işi anlıyorlar ve onlar da çöpe atmıyorlar. Ben sabah yürüyüşlerim sırasında da "mavi kapak" daha doğrusu plastik kapak toplama işini de kendi kendime üstlenmiştim. Yürüyüş sırasında yerde gördüğüm boş şişelerin kapaklarını çıkarıp cebime koyuyor, boş pet şişesini de önüme ilk çıkan çöp kutusuna atıyordum. Ayvalıklılar bilir, sabah erken saatlerde, arkasında 3- 5 tane köpek, elinde bir bebek arabası, bütün çöp kutularını dolaşan, işe yarar bir şey bulursa, bebek arabasına koyup günlük nafakasını çıkarmaya çalışan biri vardır. Adını bilmiyorum, o biriyle, bir sabah aynı çöp kutusu önünde karşılaştık. Ben boş şişeleri atınca, "Kapaklarını ne yapıyorsun?" diye sordu.

FAKÜLTE VAZGEÇTİ

Fakülte Ben de anlattım. "Tane Tane Kapakları Toplayalım Engelleri Aşalım" sloganıyla toplanan kapakların, daha sonra engelli vatandaşlarımıza "tekerlekli sandalye" olarak geri döneceğini söyledim. Bir de benim Alman'a benzettiğim, 60- 65 yaşlarında bir hanım, sokaklardan boş pet şişesi topluyordu. Bir sabah, çöpleri karıştıran, köpekleri nedeniyle, bazen, yanından korkuyla geçtiğim "çöp toplayan" arkadaşımı gördüm. Sanırım milliyeti Alman olan o hanıma "kapakları atmaması, onları toplaması gerektiğini" anlatıyordu. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Prof. Dr. Nurselen Toygar koordinatörlüğünde, "Tane Tane Kapakları Toplayalım Engelleri Aşalım" sloganıyla bu kampanyayı başlattığında çok sevinmiş, çok mutlu olmuştum. Herkese tavsiye ediyor, toplamaları için destek oluyordum. Sonra fakültenin, bu işten vaz geçtiğini, adının "kapak toplamayla" değil, "bilimsel çalışmalarla" anılmasını istediğini falan okudum. Üzüldüm.

TARTAN SAHİP ÇIKTI

Sonra devreye benim gazeteci arkadaşım, başarılı başkan, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan girdi. Projeye sahip çıktı. Tartan, "Prof. Dr. Toygar ve Türk Eğitim Vakfı ile devam edeceklerini" söyledi. "Tane Tane Kapakları Toplayalım Engelleri Aşalım" sloganı da değişmişti. Yeni slogan "Mavi kapak, mavi sevgi" oldu. Bu proje sayesinde 3 yılda, yaklaşık 300 ton kapak toplandı ve 1800'e yakın kişi tekerlekli sandalye sahibi oldu. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, yeniden soluk kazandırdıkları kampanyaya vatandaşlardan destek bekliyor. Bu destek sayesinde, Türkiye'nin dört bir yanındaki engellilere tekerlekli sandalyeleri ulaştıracaklarını da özellikle vurguluyor. Ben bu kampanyayı destekliyorum, benim çöp toplayan adını bilmediğim köpekli arkadaşım da destekliyor. Destekliyoruz da, kapakları verecek bir yeri Ayvalık'ta bulamıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Mavi kapak mutlu hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN