Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rock'çı profesör

Yasar Üniversitesi Psikoloji Bölüm Baskanı Prof. Dr. Emre Özgen, bilinen profesörlerin aksine farklı kisiligiyle dikkat çekiyor. Gençliginde Türkiye'nin ilk rock müzik gruplarından Akbaba'nın solistligini yapan Prof. Özgen'i ögrencileri de örnek alıyor

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Ünıversıteyı birlikte okudugu Teoman'la da aynı sahneyi paylasan Özgen, Türkiye'nin önemli Ska ve Punk gruplarından Athena'nın bugünlere gelmesinde önemli rol oynadı. 1990'larda Türk rock müziginin gelecek vadeden ismi olarak gösterilen Özgen, müzik askı ugruna gittigi Ingiltere'de Bob Marley'in sahibi oldugu, U2 Grubu'nun da bünyesinde oldugu dünyaca ünlü plak sirketi Island Records'tan albüm teklifi alsa da akademisyenligi seçti.

IZMIR'DE DOGDU

Emre Özgen, 1970 Izmir dogumlu. Çocuklugunda müzige olan merakının yanı sıra çalıskan bir ögrenci de olan Özgen, biraz da ailesinin ısrarlarıyla Istanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Elektrik Elektronik Mühendisligi bölümünü kazandı. Ancak mühendisligin kendisi için uygun olmadıgından emin olunca okulu ikinci yılında bırakıp, tek tercih yaptıgı Bogaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü kazanan Özgen, mezun olduktan sonra askı ugruna Ingiltere'ye yerlesti. Surrey Üniversitesi'nde doktora yapan basarılı akademisyen, 2004 yılında Bilkent Üniversitesi'nden gelen teklifle Türkiye'ye döndü. Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nün Kurucu Bölüm Baskanı olarak 2012 yılına kadar görev yapan Özgen, Yasar Üniversitesi'nden gelen teklif sonrasında çok sevdigi Izmir'e yerlesti.

TEOMAN ILE SAHNEDE

Alısılmıs akademisyen kalıbının dısında kisiligi ile dikkat çeken Özgen, çok yönlü olmanın insanı gelistirdigine inanıyor. Rock yıldızı olmak yerine bilim insanı olmayı tercih eden Özgen, bilimle sanatın iç içe yapılması gerektigini ifade etti. Bogaziçi Üniversitesi'nden arkadası olan Teoman ile aynı sahneyi paylasan Emre Özgen, kendisinin egitimi, Teoman'ın ise müzigi seçtigini kaydetti. Müzik yaptıgı yıllarda Istanbul Kadıköy'de Atlantis isimli üç katlı bir stüdyo kurduklarını belirten Özgen, Athena Grubu'nun da bu stüdyolarından dogdugunu söyledi. Solisti oldugu Akbaba Grubu'nun Athena'ya önemli katkı sagladıgını belirten Özgen, "Bir gün Fenerbahçe Parkı'nda konser vermeden önce soundcheck yaparken 12 yasında kızıl saçlı sevimli bir çocuk geldi. Sonra kardesi geldi, daha da ilgimizi çekti. 'Biz de gitar çalmak istiyoruz' dediler. Babaları çok güzel gitarlar almıstı onlara ve Atlantis'e gelmeye basladılar. Amfiye gitarın nasıl takılacagı, sesin nasıl alınacagı gibi bir kaç temel bilgi gösterdik. Yıllar sonra Türkiye'ye geldigimde bir baktım albüm çıkarmıslar. Çok sevinmistim" diye konustu.

ALBÜM TEKLIFI

10 yıl yasadıgı Ingiltere'de de bir kaç yerde müzik ve bir albüm yapma fırsatı buldugunu belirten Özgen, BBC Radyosu'nun canlı yayın konugu oldugu programı dinleyen Bob Marley'in kurdugu, U2 grubunun da dahil oldugu Island plak sirketinden albüm teklifi aldıgını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rock'çı profesör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN