Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Treni kaçırıp dizinizi dövmeyin!'

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gelişen Kentler Zirvesi'nde yatırımcılara böyle seslendi, "Belediyeler olarak, işinizi kolaylaştırmaktan başka talebimiz yok" dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2013
Gelişen Kentler Zirvesi'nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'de yakın bir gelecekte bugünkü fiyatlarla gayrimenkul almanın mümkün olmayacağını iddia etti, yatırımcılara "Treni kaçırmayın" diye seslendi. Büyükşehir Belediyesi ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) işbirliği ile düzenlenen 4. Gelişen Kentler Zirvesi, Kültürpark'taki İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde yapıldı. Zirvede İzmir'in, yerli ve yabancı yatırımcılara sunduğu önemli fırsatlar, gayrimenkul sektöründeki potansiyeli ele alındı. İzmir'in her sektörde yatırım yapılabilecek kent olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Bugün kentte gayrimenkul fiyatları çok düşük. Yatırımcılar açısından bakıldığında, yarın kimse bu fiyatlarla gayrimenkul alamayacaktır. Tren kaçmış olacaktır. Treni kaçıranlar da dizini dövecektir" dedi.

"UZLAŞMAYLA OLUR"
Kentsel dönüşümün devlet erki olmadan başarılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir yapsatçı ya da bir konut şirketi, bir kooperatif, kent dönüşümünü tek başına yapamaz. Kent dönüşümü kurulacak ofislerde ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da Büyükşehir Belediyesi tarafından uzlaşma sağlanarak yapılabilir. En büyük problem, binlerce ailenin ikna edilmesidir. Bunu Büyükşehir Belediyesi 2 bin 508 konutla Kadifekale'de gerçekleştirmiştir ve başarılı çıkarak güven kazanmıştır, adil olduğunu göstermiştir. Büyükşehir Belediyesi veya Bakanlık, arada paylaştıran, hakem olan, adaleti sağlayan, elini taşın altına koyarak hem inşaatı yapacak hem taşınacak kişiye garanti veren kurumlar olmak durumundadır." Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı belediyelerin yatırımcıların işini kolaylaştırmaktan başka en ufak bir talebi olmadığını da vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte 5 bin dönümlük Liman arkası bölgesinde, turizm ve rezidans, İnciraltı'nda sağlık ve termal tesisler, Yarımada'da ise turizm ve eğitim alanında yatırımlar yapılabileceğini belirtti, "Bu kentte, bütün insanlarımız barış ve mutluluk içinde yaşamaktadır. Bu kentte yatırım yapmak, bu kentte var olmak, ülke vatandaşları için olduğu kadar, dünya vatandaşları için da bir ayrıcalıktır. İster konut, ister turizm, isterlerse başka alanlar olsun, bütün yatırımcıları İzmir'de yatırım yapmaya çağırıyorum."

'YABANCILARIN EV TALEBİ OLACAK'
GYODER Başkanı Işık Gökkaya da, Türkiye'deki toplam yapı ruhsatlarının yüzde 6'sının İzmir'den alındığını söyledi, "İzmir yabancıların yoğun konut talebiyle karşılaşacak potansiyel kentlerden biri. Çünkü çevre bilinci oluşmuş, sakin kent hayatını koruyan, yaşam kalitesini geliştirmeyi hedefleyen İzmir, yatırımcılar açısından bir çok fırsatlar sunuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Treni kaçırıp dizinizi dövmeyin!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN