Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın armağanı: Saklıgöl

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Denizli'nin Honaz ilçesi Yukarı Dağdere köyü yakınlarındaki küçücük Saklıgöl, kampçıların ve yürüyüşçülerin ilk görüşte tutkunu oldukları bir yer haline geldi

Denizli'nin Honaz ilçesinden yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve Honaz Dağı'nın yamaçlarına yaslanmış Yukarı Dağdere köyü yakınlarında çam ormanlarının arasında gizlenen Saklıgöl, son yıllarda keşif ve macera tutkunlarının uğrak yerlerinden biri oldu. Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu'nun da bir an önce turizme kazandırılması için çaba gösterdiği Saklıgöl'ü Rota ekibi olarak biz de ziyaret ettik. Arkadaşlarım Işık Teoman, Aykut Fırat, Hürol Dağdelen'le birlikte 264 kilometrelik yolculuğun ardından önce Honaz'a, ardından Aşağı ve Yukarı Dağdere köylerini de geride bırakarak 1080 metre yükseklikteki Saklıgöl'e ulaştık. Bu doğa cennetini saklandığı yerde ilk keşfeden, ayrıcalıklı doğa gezginlerinin arasına katıldık.

YÜZEN ADA

Honaz ilçesi sınırları içinde kalan ve doğal güzellikleri ile son yıllarda günübirlik ziyaretler ile doğaseverlerin büyük ilgi göstermeye başladığı Saklıgöl, turizme de hizmet edebilecek özelliklere ve güzelliklere sahip. Saklıgöl şimdiye kadar Honaz'ın yakın çevresinde yaşayan dar gelirli ve orta halli ailelerin tatil günlerini geçirmek için geldiği doğa köşelerinden biriydi. Çevrede fazla tanınmayan Saklıgöl'ün çapı 300 metreyi geçmediği gibi bu göl herhangi bir çay ya da dereyle de beslenmiyor. Suyunun berrak ve temiz olmasının sebebi dibinden kaynaması. Gölde sazlıklardan oluşan 7 tonluk yüzen bir ada mevcut. Ada rüzgârın etkisiyle zaman zaman yer değiştiriyor. Gelenlerin rahat etmesini sağlamak amacıyla gölün kenarlarına çeşme ve ahşap localar inşa edilmiş, ayrıca ağaçların arasında ve gölçevresine günübirlik tatilciler için yemek yiyebilecekleri masalar serpiştirilmiş. Burası Denizli'ye göre daha serin. Ayrıca Saklıgöl'de balık avlanabiliyor. Saklıgöl'ün turizme kazandırılması için girişimlerde bulunduklarını belirten Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, "Saklıgöl Honaz ve Denizli'nin önemli yayla değerleri arasında yer alıyor. Burası şimdilik yöre halkı tarafından biliniyor ve piknik yeri olarak kullanıyor. Özellikle ilçemizdeki üniversite öğrencileri de yaz aylarında burasını piknik ve dinlenme alanı olarak kullanıyor. Kış aylarında da farklı bir güzelliği olan Honaz Dağı'nın eteklerindeki bu eşsiz doğa harikasının önümüzdeki yıllarda ülke genelinde tanınacağına inanıyoruz. Biz de yerel yönetim olarak Saklıgöl'ün güzelleşmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi.

YİYECEKSİZ GİTMEYİN
Saklıgöl'e bu mevsimde gelenler eğer Honaz ilçesine henüz kar düşmediyse 2571 metrelik yüksekliği ile Ege Bölgesi'nin en yüksek zirvesine sahip Honaz Dağı'nın karlarla örtülü doruklarını büyük bir keyifle seyretmekle yetiniyor. Saklıgöl'e kamp kurmak ya da günübirlik gezinti amacıyla gelenlerin yiyecek ve içecek gereksinimlerini Honaz'daki marketlerden karşılaması gerekiyor. Saklıgöl'ü gidiyorsanız yanınıza fotoğraf makineleriniz ile kameralarınızı almayı sakın unutmayın, pişman olabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın armağanı: Saklıgöl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN