Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefimiz sıfır sorun

TBMM Cezaevleri İnceleme Komisyonu, İzmir'deki karakol ve cezaevlerine mercek tuttu. Komisyon üyesi AK Partili Hamza Dağ, "Yaşam kalitesini yükselteceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Cezaevleri İnceleme Komisyonu, İzmir'deki karakol ve cezaevlerine mercek tuttu. Komisyon üyesi AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, çalışmalarının olumlu geçtiğini, sorunları yerinde tespit ettiklerini açıkladı. Aksaklıkların giderilmesi için Adalet Bakanlığı'na ve savcılıklara bilgi verildiğini dile getiren Dağ, "İnsanımıza en iyi yaşam koşulları sağlanması konusunda elimizden ne geliyorsa yapmaya kararlıyız. İzmir'deki cezaevleri ve karakollarda sıkıntıları gidermek en büyük arzumuz" dedi. Cezaevlerinin mahkumları topluma kazandırmak, onları ıslah etmek için birer okul gibi çalıştığına dikkat çeken Dağ, özellikle Şakran ve Kırıklar'ın öncü olduğuna işaret etti, şunları söyledi: "Fiziki şartlar, son derece modern. Ancak bu iyi koşullar, sorunların üzerini örtmesine, görmezden gelinmesine izin vermemeli. Bu düşünceyle incelemelerde bulunduk, bize bazı sorunlar iletildi. Mesela aramaların iyileştirilmesi istendi. Bunların takipçiyiz."

'İDDİALAR ASILSIZ'
Dağ, komisyon üyesi BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün Şakran ve Kırıklar F tipi cezaevlerinde mahkumlara sistematik taciz ve işkence yapıldığı iddialarına da tepki gösterdi. Bu iddianın asılsız olduğunu vurgulayan Dağ, şunları söyledi: "Söz konusu iddiada adları geçen terör suçlusu 5 mahkumla görüştük. Olayın 28 Aralık akşamı olduğunu, 'Arama yapacağız, ayakkabınızı da çıkarın' denmesi üzerine tartışma yaşandığını anlattılar. Başgardiyan ve 2. müdüre tepkiliydiler. Önceki aramalarda bu tip rencide edici davranışların olmadığını belirttiler. Mahkumlar sistematik işkence ve taciz iddiasında kesinlikle bulunmadı, 'Genel anlamda şiddet yok, münferit bir olaydı' dediler. Buna rağmen Sayın Kürkçü, 'Sistematik işkence yapılıyor' diye konuştu. Böyle bir durum söz konusu değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefimiz sıfır sorun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN