'de süt devrimi

Giriş Tarihi: 17.1.2013 11:51

Büyükşehir Belediyesi 'süt kuzusu projesi'nde hedef büyüttü.

Geçtiğimiz yıl 0-5 yaş grubunda çocuğu olan 46 bin aileye süt desteği veren Belediye, bu yıl 350 mahallede tam 80 bin aileye ulaşacak. 21 Ocak'ta başlayacak yeni dönemde, evlerin kapısına kadar götürülen sütlerin dağıtımı için 51 ekip görev yapacak.

Büyükşehir Belediyesi'nin 17 Eylül 2012'de başlattığı Süt Kuzusu Projesi, adım adım büyüyor. Bugüne kadar 0-5 yaş aralığında çocukların bulunduğu 46 bin aileye süt dağıtılan kampanyadü, 21 Ocak 2013 Pazartesi gününden itibaren bu rakam 80 bin aileye çıkıyor. Geçtiğimiz dönemde 1 milyon 288 bin litre UHT süt dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu rakamı iki katından fazla artırarak 3 milyon 200 bin litrelik süt dağıtmış olacak.
Çocukların evlerine bugüne kadar 32 dağıtım ekibiyle süt götüren İzmir'in yerel yönetimi, bundan sonra 51 dağıtım ekibiyle yola çıkacak. Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Konak ve Narlıdere ilçelerini 51 bölgeye ayıran Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 350 mahallede kapı kapı dolaşarak süt dağıtmaya devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi, Tire Süt Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleştirdiği Süt Kuzusu Projesi çerçevesinde, muhtarlar aracılığıyla belirlenen çocuklara, haftada 2 litre süt dağıtıyor. Evlerin kapılarına kadar yapılan süt dağıtımları iki haftada bir gerçekleştiriliyor.

SÜTLER KAPIDA

Süt paketlerini teslim etmek üzere gittiği evlerde kimsenin bulunmaması durumunda, haneye üzerinde irtibat numaralarının bulunduğu bilgi notları bırakan Büyükşehir Belediyesi ve Tire süt Kooperatifi ekipleri, ev sahibinin bırakılan numarayı arayarak evde bulunacağı gün ve saati bildirmesi durumunda aynı eve yeniden giderek sütleri hak sahiplerine teslim ediyor.

Çocukların sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında 'Okul Sütü' Projesi'ni hayata geçiren ve 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 246 okuldaki 207 bin 669 öğrenciye süt dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tüm okullarda süt dağıtma kararı almasının ardından, 2012-2013 eğitim öğretim yılında söz konusu projeyi zorunlu olarak durdurmuş ve okula gitmeyen 0-5 yaş arası çocukları hedefleyen Süt Kuzusu Projesi'ni başlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de süt devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN