Özgür yaşasınlar

Giriş Tarihi: 17.1.2013

İzmir 1. Sanayi Sitesi'nde her pazar günü kurulan kuş pazarında, koruma altına alınan ve avlanması yasak olan sakalar, 5-10 lira arasında fiyatla satılıyor. Yakalanan her kuş için 400 lira ceza kesilmesi satıcıları engellemiyor

Nesli tükenen ve koruma altındaki kuşlardan sakanın, kolay yoldan para kazanmak isteyen bazı vatandaşlar tarafından yakalanarak satışa çıkartılması doğaseverlerin tepkisine neden oluyor. Uygulanan para cezaları bile saka ticaretini önleme konusunda yeterli olmadı. Sakalar, alım satım yoluyla telef olurken, kuş pazarlarındaki görüntüler de yapılan eziyeti gözler önüne seriyor. Konak ilçesine bağlı 1. Sanayi Sitesi içindeki kuş pazarında, saka kuşu sevdalıları için kaçak olarak getirilen onlarca kuş, korkusuzca satışa sunulurken, yasak satışa göz açtırmamak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten İzmir Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Hayati Binboğa, buna rağmen kaçak satışların baş edilemez noktada olduğunu söyledi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, vatandaşları bilinçli olmaya davet ederek, "Üç beş kuruş kazanç için doğanın dengesini bozmayın. Bu kuşların geleceğini tehlikeye sokuyorsunuz" dedi. Koruma altındaki kuşlarla ilgili sürekli olarak denetim yaptıklarını belirten İzmir Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Hayati Binboğa, "Saka kuşunun doğal ortamından alınıp, satışa çıkartılması kesinlikle yasak. İhbar üzerine gereğini yapıyoruz. Ekiplerimiz bu konuyla mücadele ediyor. Ancak malesef başedilmiyor. Geçtiğimiz günlerde bir kişiye saka kuşu sattığı için 40 bin lira ceza kestik. Pet shoplar ve pazarlarda da rutin denetimlerimiz var. Lütfen vatandaşlarımız da bu konuda bize ulaşsın. Anında gerekli işlemleri yapıyoruz" diye konuştu.

SATIŞI YASAK
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı ise saka kuşunun avlanması, satışı ve muhafaza altına alınmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtti. Buna uymayanlara Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile yakalanan kuş başına 400 lira para cezası uygulandığını belirten Sıkı şöyle konuştu: "Bu tip küçük kuşlar aynı zamanda doğadaki besin zincirinde de önemli yer tutuyor. Ticari amaçlı satılmaları, besin zincirinde kırılmalara neden olur. Sakaların yanı sıra koruma altındaki kuşlardan birçok tür için ciddi cezalar var. Bunlardan atmaca, doğan 7 bin 500, flamingo ve leylek 2 bin lirapara cezası getiriyor. 3-5 kuruş kazanmak için koruma altındaki türlere zarar verilmesi doğanın geleceği için çok tehlikeli. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür yaşasınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN