Saruhanlı'da bağlar budanıyor

Giriş Tarihi: 17.1.2013 14:26

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, İlçede geçtiğimiz haftalarda başlayan bağ budamasının devam ettiğini bildirdi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Ziraat Odası tarım danışmanı Ülkü Aras ile birlikte Saruhanlı Ovası'nda bağ budama işi yapan işçileri ziyaret etti. Okur, buradaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, ilçede 84 bin dekar alanda budama işleminin devam ettiğini kaydetti.

Bağdaki budamanın üretim için önem taşıyan bir işlem olduğunu belirten Okur, yaprağı dökülmeden budanan üzüm bağında, üründe yüzde 30 verim kaybı oluştuğunu kaydetti. Budamaya başlanması için öncelikle yaprakların tamamen dökülmesinin beklenmesi gerektiğini dile getiren Okur, şöyle dedi: '"Budama, bağın gelişimini, kalitesini ve verimini arttırır. Asma, dinlenme devresinden, yani yapraklarını döktükten sonra budanmalıdır. Bu dönemde organlar arası madde alışverişi durmuş haldedir. Budama için en uygun dönemdir. Yaprağı dökülmeyen bağ ise asla budanmamalıdır.'
Yapraklar dökülmeden yapılan budamada, asmanın yeterince organik bileşikler depolayamadığını anlatan Okur, 'Bundan dolayı kışa dayanıklılığı azalır, zayıf sürgünler oluşur ve verim düşer. Yapraklar kendiliğinden dökülmeli' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saruhanlı'da bağlar budanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN