Çanakkale tutulmuyor

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hizmete açılan Kongre Merkezi il turizmine büyük katkı sağlıyor. ÇTSO Başkanı Bülend Engin, "Hedefimiz yat limanı kazandırmak" dedi

Giriş Tarihi: 19.1.2013
Son yıllarda yapımı tamamlanan yatırımlarla yükselişe geçen Çanakkale'ye ticaret ve sanayi odasının önderliğinde hayırseverlerin de desteğiyle imece usülü kazandırılan kongre merkezi, büyük ilgi görüyor. Kurumların organizasyonlarını yapmak için birbiriyle yarıştığı kongre merkezi, kentin turizmine de canlılık kazandırdı. 21 Kasım 2012'de Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla açılışı gerçekleşen kongre merkezine gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getiren ÇTSO Başkanı Bülend Engin, bundan sonraki süreçte illerine bir yat limanı kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

HIZINI KESMEMELİ

Yat limanı ile ilgili çalışmayı sürdürdüklerini belirten Engin, yükselişe geçen Çanakkale'nin hızını kesmemesi için gayret gösterdiklerini söyledi. Dünyada 200 milyar doları bulan kongre turizmi pastasından Çanakkale'nin de yararlanması için çabaladıklarını kaydeden Engin, "İlimizin Truva Antik Kenti ve Gelibolu Şehitliği gibi kozlarını da kullanarak kongre turizminde öne çıkan kentlerden biri olmak istiyoruz" diye konuştu.

100'ÜNCÜ YIL PROJELERİ
ÇTSO olarak Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin iki fakültesini eğitime başlatmayı amaçladıklarını kaydeden Engin, "Tüm dünyada Çanakkale'nin adını duyuracak en az 2 film çekmeyi, Çanakkale'nin tanıtımına katkıda bulunacak, uluslararası kanallarda gösterilecek "survivor" tarzı bir yarışma programı hazırlamayı ve boğazın tam ortasında Çanakkale tarihi temalı basınçlı su püskürtmeli bir Su Perdesi yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca, mevcut tarihi binamızı bir turizm ofisi gibi çalışacak Çanakkale Evi haline getirmeyi, Yat Limanı'nı 2015'e yetiştirmeyi, Hektor Heykeli için Turizm Bakanlığı'na yer sağlamayı, esnaftan talep geldiği takdirde AVM kurmayı, hava ulaşımına taksi uçak çözümü getirmeyi, Çanakkale- İstanbul arasındaki gemi seferlerinin başlamasına öncülük etmeyi planlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale tutulmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN