Denizin mafyası balığı tüketiyor

İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkan Vekili Hasan Eser, "Türkiye'de illegal avcılık yaparak avlanması yasak balıkların aklanma merkezi İzmir" dedi

Giriş Tarihi: 20.1.2013
İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkan Vekili Hasan Eser, İzmir'in Türkiye'nin kaçak balık satış üssü haline geldiğini iddia etti. Türkiye'nin her bölgesinden kamyonlar dolusu balığın İzmir'e nakledildiğini belirten Eser, avlanması, alımı ve satımı yasak olan bu balıkların riske girmeden en iyi şekilde pazarlandığını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde görevli denetim memurlarının tüm çabalarına rağman denetimlerdeki yetersizlik yüzünden İzmir'in kaçak balık cenneti haline dönüştüğünü savunan Eser, Marmara ve Karadeniz'de kamu kurumlarının yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütlerinin de girişimleriyle kaçak balık avcılığının önlenmesinde önemli başarılara imza atıldığını dile getirdi. Eser şöyle konuştu: "Maalesef sivil toplum kuruluşları ve kamu kurulan arasında sağlanan iş gücü birliği anlayışı İzmir'de bir türlü oluşturulamadı. Bu noktada yeterli derecede denetim uygulanamıyor. Buradaki sorun sadece İzmir'e dışarıdan getirilip balık tezgahlarında satılan yavru balıklar değildir. Son birkaç yıldır özellikle Çandarlı ve Aliağa körfezlerimizde halk arasında şebeke diye bilinen illegal troller adeta kol gezmektedir. Bu tekneler gelecek nesillere miras bırakacağımız denizlerimizi talan ettikleri gibi 5-6 metre büyüklüğündeki kayıklar ile küçük balıkçılarımıza da ekonomik anlamda çok büyük zarar vermektedir."

MAFYA İŞ BAŞINDA

Bu tür balıkçılık yapanları "denizin mafyası" olarak nitelendiren Eser, kaçak avcılık yapanlar yüzünden dürüst balıkçıların ekmeklerinden olduğunu söyledi. Eser, "Caydırıcı cezalar getirilmelidir. Günü kurtarma politikasıyla avcılık yapan birçok balıkçımız bindiği dalı kesiyor"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizin mafyası balığı tüketiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN