Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk kazma Gümüşpala'ya

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kentsel dönüşüm projelerini Bayraklı Gümüşpala ve Emek mahallelerinde başlattı, "İzmir'de herkesin kazanacağı bir kentsel dönüşüm modelini uygulamakta kararlıyız' dedi

Giriş Tarihi: 22.1.2013
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kentsel dönüşüm projeleri için ilk adımı Gümüşpala ve Emek mahallelerinde attı. Demirtaş, İzmir'de herkesin kazançlı çıkacağı bir modeli gerçekleştireceklerini söyledi. Gümüşpala'daki Banazlılar Kahvesi'nde yapılan toplantıya mahalle halkı büyük ilgi gösterirken, toplantıya İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, meclis üyeleri İbrahim Aldemir, Coşkun Beşok, Erol Eroğlu, Levent Bendeş, İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Bornova Bayraklı İnşaat Müheahhitleri Birliği Başkanı Ziya Dağlıer katıldı. Demirtaş, binlerce insanın Anadolu'dan iş, aş için İzmir'e geldiğini, insanların başını sokabilmek için derme çatma evler, mahalleler kurduğunu söyledi. Ancak kentsel dönüşüm kapsamında değişimin kaçınılmaz hale geldiğini ifade eden Demirtaş, "Bu değişimin yaşanması için Başbakan kendisini ortaya koydu. 'Afet riski taşıyan evlerde insanları yatırmak istemiyoruz' dedi. Kanunu çıkardı. Her türlü yasal altyapı var. Bu noktada İTO olarak Bayraklı ve Emek mahallelerinde, Karabağlar'da, Konak 1. Sanayi Sitesi'nde alanlar tespit ettik. Muhtarlarımızla ön görüşme yaptık. Amacımız İzmir inşaat sektörünün de dahil olduğu bir oluşumla sağlıksız alanlarda nitelikli, çağdaş, güvenilir, kent kimliğine sahip yaşam mekanları yaratmak" diye konuştu.

OFİSLER AÇILACAK
İTO'nun kentsel dönüşümde önemli bir rol alacağını belirten Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile helikopterle İzmir turu attıklarını söyledi. Çevre Bakanı Bayraktar'ın dönüşümü İzmir'den başlatma kararı aldığını hatırlatan Demirtaş, "Kocaoğlu ile görüştük. Bizim rol almamızı kendileri önerdi. Planları hazırlayıp, Bakanlıkla ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile paylaşacağız. Bayraklı'da incelemesini yaptığımız 556 dönüm alanda 1618 parsel ve 2595 bina var" diye konuştu. Demirtaş, "Gönül rızasıyla evet diyenler için modern binaları, parkları, otoparkları, okulları, camileri olan yeni bir Gümüşpala yaratırız"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk kazma Gümüşpala'ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN