Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyasının sultanları

Oda ve borsalarda seçim çalışmalarına hız veren iş kadınları, "Meclislerde daha çok kadın yer almalı" ortak görüşünde birleşti. İTO üyeleri daha çok kadının seçilmesi için çalışırken, EBSO sayıyı koruma uğraşında

Giriş Tarihi: 23.1.2013
TOBB'a bağlı oda ve borsalarda yaklaşan seçimler öncesinde mevcut kadın meclis üyeleri çalışmalarına hız verdi. İzmir Ticaret Odası'nda (İTO) 4 olan kadın meclis üyesi sayısının bu yıl artması bekleniyor. Yine 4 kadın meclis üyesinin bulunduğu Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) ise, Arzu Amirak bu yıl aday olmayacağını belirtti. İzmir Ticaret Borsası'nda (İTB) Başkan Işınsu Kestelli ve Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala meclis üyeliği adayları arasında bulunuyor.

İTO'DA HEDEF
Kozmetik ve Kişisel Bakam Ürünleri Grubu'ndan oda meclisine giren Asuman Nardalı Tokuş, son olarak İTO Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. Bu seçimlerede hazırlanan ayırn zamanda İTO İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı Tokuş, "Oda seçimlerinde kadın-erkek ayrımı olmuyor. İş insanları olarak kimin daha çok oyu varsa o kazanacak. Ancak gönül ister ki, kadınlarımız geçmişe göre daha çok görev alsınlar" diye konuştu. Meclis Başkan Yardımcısı Saniye Fıçı da seçimlere hazırlanan diğer bir iş kadını. Öncelikle meclis üyesi seçilmeyi hedeflediğini belirten Fıçı, İTO Meclis Başkanlığı'na aday olup olmayacağı yönündeki soruyu, "Neden olmasın? Ancak önceliğimiz meclis üyeliği. Kadınların daha çok görev almasını arzu ediyorum" diye yanıtladı. Sevihan Sargıner yeniden meclis üyeliğine aday olup olmayacağına komite seçimlerinin ardından karar verecek. İTO'da 14 yıldır meclis üyeliği görevini yürüten Safinur Altıner de yeniden seçimlere hazırlanan isimler arasında. Altıner, "Kadınların meclislerde daha çok yer alması, odalara önemli katkı yapacaktır. Bu konuda herkese destek vermeye hazırım" dedi. Meclis üyesi seçilen, ancak daha sonra üyelik görevini başkasına devreden Şebnem Korkut da yeniden seçimlere hazırlanan kadınlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz dönem 4 kadın üyesi bulunan EBSO Meclisi'nde bu dönem yeni Nace kodları nedeniyle kadın sayısının azalabileceği belirtiliyor. Ancak EBSO'da kadın sayısının azalmaması için çalışmalar sürüyor. Plastik sektöründen Gülçin Güloğlu da meclise girebilme için çalışan isimler arasında yer alıyor. Örme Giyim Sanayi Meslek Komitesi ile birleşen İç Giyim Sanayi Meslek Komitesi'nde Işın Yılmaz, Meclis üyeliği için çalışmalarını yürütüyor. EGİ- KAD Başkanı da olan Yılmaz, Arzu Amirak'ın yeniden aday olmamasına üzüldüğünü belirtti, "Daha çok kadının meclislerde yer alması için çalışacağız" dedi. Geçtiğimiz seçimlerde Kroma Baskı Öncesi A.Ş.'deki yetki sorunu nedeniyle EBSO Yönetim Kurulu Üyeliği'nden ayrılan Berkay Eskinazi, başka bir şirketten yeniden seçimlere hazırlanıyor. Meclis Üyesi Gülfem Perçin, firma olarak meslek komitesinde yer almak için çalıştıklarını söyledi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'ın kardeşi olan Perçin, "Kadınlar sadece üye olarak meclislerde görev almasın, icraatın daha çok içinde olsun. Eğer, icracı görevler üstlenmeyeceklerse, daha iyi görev yapabilecek erkek adayların seçilmesi daha doğru" dedi.

İTB VE DTO'DA
İTB Başkanı Işınsu Kestelli ve İTB Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, yeniden Meclis üyeliği için hazırlanan adaylar olarak dikkat çekiyor. Kestelli, "Türkiye'de oda ve borsalarda kadın temsilinin düşük olduğu bir gerçek. İTB'nin 51 üyeli meclisinde iki kadın var. Biz TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun koordinatör borsası olarak geçen yıl İzmirli kadın girişimcilerin örgütlenmesi konusunda çok çalıştık. Umarım bu çabalar etkili olur" dedi. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Özden Çokdeğer'in yeniden aday olup olmayacağı merakla bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasının sultanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN