Kadınlar dokuyor tarihi değerler ayağa kalkıyor

'ya has kumaş ve ipekli el dokumalarının yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla Muğla Valiliği tarafından İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan atölyelerde hem kadınların istihdamı sağlanıyor hem de işlenen el dokumalarından elde edilen gelirle kentteki tarihi yapılar restore ediliyor.

Giriş Tarihi: 23.1.2013 12:41
'ya has kumaş ve ipekli el dokumalarının yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla Muğla Valiliği tarafından İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan atölyelerde hem kadınların istihdamı sağlanıyor hem de işlenen el dokumalarından elde edilen gelirle kentteki tarihi yapılar restore ediliyor.
Muğla Valisi Fatih Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'ya has kumaşların ve ipekli el dokumalarının yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan Muğla El Sanatları (MELSA) Şirketi'nde ipekli el dokumaları ve yöresel kumaşların üretildiğini söyledi.
Şirket bünyesinde kurulan klasik tezgahlarda yöresel ipekli ve pamuklu kumaşlar üretildiğini belirten Şahin, kumaşların satışından elde edilen gelirin turizmde ve sosyal projelerde kullanıldığını, Muğla ve ilçelerinde terk edilmiş tarihi evleri ve öyküsü bulunan mekanları satın alıp, restore ederek kültür turizmine kazandırdıklarını vurguladı.

Son birkaç yıldır özellikle MELSA kaynaklarını hem kültürel hem de sosyal projelerde kullandıklarını anlatan Şahin, bazı tarihi binalarda restore çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Muğla kültürünü turizme kazandırıp potansiyelleri harekete geçirmek anlamında yapılan çalışmaları önemli bir görev olarak gördüklerine dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:
''MELSA'dan elde edilen gelirle Fethiye'de okul yaptık, engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün sevgi evi olarak kullanımı için ev satın aldık. Bunun yanında tarihi evleri de restore ettirerek kültür turizminin hizmetine sunuyoruz. Kültür turizmine açılan evleri kısa sürede restore ederek onlara hayatiyet kazandırıyoruz. Önemli olan bu tarihe sahip çıkmak, ayakta tutmak. Gelecek nesillere bunu en güzel şekilde devretmek. Geleneksel el sanatlarına destek vererek, el emeği göz nuru ürünleri yaşatarak kültürümüze, geleneğimize sahip çıkıyoruz. Bundan sonra da bu tür faaliyetlerimiz devam edecek. Bu anlamda elimizdeki imkanı şehrin potansiyeli ve şehrin ihtiyaçları yönünde kanalize etmiş oluyoruz.''

KADINLAR EV BÜTÇELERİNE KATKI SAĞLIYOR

MELSA bünyesindeki dokuma tezgahlarında ipekli el dokumasından yöresel kumaşlar üreten onlarca kadın, aile bütçelerine önemli katkı sağlıyor.

MELSA üretim sorumlusu Nuray Kuri, merkezdeki atölyede 12 kadın çalışan bulunduğunu belirterek, ''Köylerde dokuma yapılan 13 tane tezgahımız var. Yüzde 100 pamuklu kumaşlardan ev dekorasyonunda kullanılan ürünler yapılıyor. Bunun dışında konfeksiyonla ilgili çalışma yapıyoruz. Ürünlerimiz kışın sıcak tutar, yazın terletmez. Bu nedenle çok fazla tercih ediliyor. Klasik yöntemlerle ürettiğimiz pamuklu, yünlü ve simli el dokuması kumaşlardan masa, sehpa örtüleri, servis takımları, yatak takımları ve yastık kılıfları yapıyoruz. Kumaşlar, döşemelik ve perdelik olarak da kullanılabilir'' diye konuştu.

Dokuma tezgahlarında hazırlanan ürünlerin Muğla ve turistik ilçelerde bulunan mağazalarda satışa sunulduğunu kaydeden Kuri, İstanbul ve Ankara'daki müşterilerin talepleri doğrultusunda toplu satışlar yapıldığını söyledi.

Muğla'da MELSA kurulmadan önce tezgahlarda dokuma yapılmadığına işaret eden Kuri, ''1995 yılında MELSA şirketinin kurulmasıyla tekrar dokuma tezgahları işlemeye başladı. Şu an herkes dokuma yapmaya başladı ve üretim arttı. El emeği olduğu için ürünlerin kıymeti daha fazla. Restorasyonu yapılan tarihi mekanlarda da ürünlerimizi sergiliyor ziyaretçilerin beğenisine sunuyoruz'' dedi.

Kuri, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katıldıklarını, el emeği göz nuru ürünleri tanıttıklarını ifade etti.
Öte yandan MELSA tarafından elde edilen gelirle bugüne kadar Hacı Kadı Evi, Belen Kahvesi, Hacı Şükrü Evi, Belen Değirmeni ve Osman Hamdi Bey Evi restore edilerek kültür turizminin hizmetine kazandırıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar dokuyor tarihi değerler ayağa kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN