Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz'i seçtiler

Gediz Üniversitesi'nin öğrencileri arasında, Afrika'nın önemli isimlerinin çocukları da var. Nijerya Jere şehri kralının oğlu da burada eğitim alıyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Gediz Üniversitesi, yurtiçindeki tercih başarısını sınırların ötesine de taşıdı. Her yıl farklı ülkelerden daha çok yabancı öğrenci Gediz'de lisans eğitimi görmek için başvuruyor. Dünya çapında bilinen ve tercih edilen üniversite olma hedefiyle yurtdışında gerçekleştirilen yoğun tanıtım çalışmaları sayesinde bu sonuca ulaşıldı. Seyrek'teki modern kampüste ABD'den Fransa'ya, Bangladeş'ten İsviçre'ye, Kazakistan'dan Senegal'e tam 51 ülke gençliği Türk yaşıtlarıyla birlikte hayata hazırlanıyor. Gediz'in yabancı öğrencileri arasında Afrika siyasetinin önemli isimlerinin çocukları da yer alıyor. Onlar, Nijerya Jere şehrinin kralı Saa'ad Usman'ın oğlu İbrahim Usman, Zambiya Eğitim Bakanı John Phiri'nin oğlu Leonard Phiri ve Etiyopya Ulaştırma Bakanı Ahmed Tura'nın kızı Şemsiye Ahmed Tura... Babalarının şöhreti sayesinde ülkelerinde büyük ilgi gören gençler, İzmir'de normal bir yaşam sürüyor. Hepsi de Türkiye'de ve Gediz Üniversitesi'nde olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiriyor, şunları söylüyor: "Burayı çok seviyoruz, ülkemizde tanıdıklarımıza üniversite öğrenimi için Türkiye'ye, Gediz'e gelmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü burada eğitim çok kaliteli. Ayrıca İzmir çok güzel bir şehir, Türkler de çok cana yakın. Herkes bize yardımcı olmaya çalışıyor." Prens olduğunu arkadaşlarından gizleyen 20 yaşındaki İbrahim Usman, "Burada bir öğrenci evinde kalıyorum. Sıradan biri gibi yaşayabildiğim ve daha rahat davranabildiğim için memnunum. Nijerya'da Türk okulundan mezun olduktan sonra hiç düşünmeden Gediz Üniversitesi'ni seçerek ne kadar doğru bir karar verdiğimi her geçen gün daha iyi anlıyorum" diyor.

TANITIMIN SONUCU

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de kısa sürede yurtdışından da tercih edilen bir üniversite haline geldiklerini belirtti. Prof. Dr. Çevik, yaptıkları tanıtımın sonucunda bu başarıya ulaştıklarını belirterek, "Devlet yöneticilerinin bile çocuklarını üniversitemize göndermesi, sevindirici ve gurur verici. Bu öğrenciler, Türkiye'yi ikinci vatanları, İzmir'i de memleketleri olarak görecek"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz'i seçtiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN