Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda denetiminde rekor ceza kesildi

Geçtiğimiz yıl, Alo Gıda 174'e 3 bini aşkın şikayet geldi. Denetimlerde uygun olmayan gıda satan iş yerlerine kesilen ceza 6 milyon lirayı aştı

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, geçen yıl Alo Gıda 174 hattına yapılan ihbar ve şikayetlerin istatistiki bilgilerini kamuoyuyla paylaştı. Güldal, sadece İzmir'de Alo Gıda 174 hattına bir yılda 3 bin 188 şikayetin geldiğini, bu şikayetlerin 2 bin 997'sinin değerlendirilerek söz konusu işletmelere denetimler yapıldığını söyledi. Yapılan denetimler sonucunda 1627 firmada uygunsuzluk tespit ettiklerini kaydeden Güldal, bu firmalara toplam 6 milyon 361 bin 108 lira para cezası kesildiğini söyledi. Denetimlerin bu yıl da artarak devam edeceğini dile getiren Güldal, 2012 yılında su ürünlerinde de denetimlerin sıklaştırıldığına dikkat çekti. Geçen yıl İzmir'de su ürünlerine dönük 5 bin 595 denetimin yapıldığını ve bu denetimler sonucunda 329 bin 84 lira para cezası kesildiğinin bilgisini veren Güldal, balıkçı barınakları ve çekek yerlerinin yanı sıra avcılık denetimlerinin de yapıldığını söyledi. Güldal, yapılan denetimlerde 21 bin 840 kilogram deniz ürününe el konulduğunu ve sorumluların 224 bin 534 lira para cezasına çarptırıldığını da kaydetti.

EGE'NİN LİDERİ İZMİR
İzmir' in Türkiye'nin önemli tarım kentleri arasında yer aldığını belirten Güldal, 2012 yılında Ege bölgesinde yapılan 3 milyar liralık tarım üretiminin 1 milyar 800 milyon lirasının İzmir'den sağlandığını belirtti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üreticiye verilen kredi ve hibe destekleri hakkında bilgi de veren Güldal, "2005 yılından bugüne kadar tarımsal amaçlı hizmet veren kooperatiflere kullandırılan kredi tutarı 17 milyon 710 bin 403 lirayı buldu. 2006 yılından bugüne kadar verilen hibe desteği de 29 milyon 518 bin 139 lira oldu" dedi.

SÜTÇÜYE DESTEK
İzmir' de özellikle süt üretiminin artırılmasına dönük ciddi çalışmalar ortaya koyduklarının da altını çizen Güldal, soğuk zincir projesini hayata geçirerek sütün kalitesini artırdıklarını dile getirdi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Süt nakil araçları ve toplama kapları büyük oranda standartlara uygun hale getirilerek 562 adet süt toplama aracı hizmete sokulmuştur. İzmir'de üretilen sütün tamamının soğuk zincire dahil edilmesinde yüzde 100'lük katılım sağlanmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda denetiminde rekor ceza kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN