Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaldırımlardaki rezalet

Giriş Tarihi: 25.1.2013

İzmir'de kaldırımların görüntüleri ve işgalleri, özellikle engelli vatandaşları canından bezdirdi. Kamu kurumları ile belediyelerin yanı sıra esnafın ve bazı duyarsız sürücülerin de yürünmez hale getirdiği kaldırımlar, EXPO adayı İzmir'e hiç yakışmıyor

Bir süre önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşam alanlarını engellilere uygun hale getirmek için "Engelsiz İzmir" sloganıyla altyapı projesi başlatılırken kentin merkezinde göze çarpan görüntüler, tepkilere neden oluyor. Sadece engelli değil, sağlıklı vatandaşların bile yürümesinin mümkün olmadığı kaldırımlar, işgaliye ve çarpıklığın en somut örneği olarak karşımıza çıkıyor. İzmir'in Konak İlçesi Hatay ve Üçkuyular semtlerinde çektiği kaldırım fotoğraflarını Egeli Sabah ile paylaşan İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Süleyman Er, Cumhuriyet Savcılığı'na metropol belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

"KALDIRIM İHALESİ YAPMAYIN"
Kamu kurumları ve belediyelerin kaldırımları engelli ve sağlıklı vatandaşların yürümesine olanak sağlayacak hale getirmediğini, esnafın duyarsızca işgal ettiğini, bazı sürücülerin ise kaldırımlara park ederek başkalarının hakkını ihlal ettiğine dikkat çeken Er şöyle konuştu: "BM'nin Engelli Hakları Sözleşmesi gereği, fiziksel çevrenin engelliler için yaşanabilir kılınmasına yönelik imar planları, kentsel sosyal teknik altyapı alanlarında, TSE standartına uyulması zorunlu. 2005 yılında kabul edilen sözleşme gereği kamu kurumlarına gerekli düzenlemeler için 7 yıl süre tanınmıştı. Bu süre 3 yıl daha uzatılarak 7 Temmuz 2015'e ertelendi. Ancak bu zamana kadar birşey yapılmaması çok üzücü. Biz başta belediyeler olmak üzere herkesin üzerine düşeni yapmasını, kaldırım ihlallerini durdurarak mevcut kaldırımları da vatandaşın ulaşımına uygun hale getirmelerini bekliyoruz. Metropol ilçe belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açacak ve mahkemeden bilirkişi atamasını isteyeceğiz. Çektiğimiz foroğrafları da mahkemeye sunacağız. Bunu tüm İzmir halkı için yapıyoruz. Fotoğraflardaki kaldırımların çoğunluğu yeni yapıldı. Ancak buna rağmen vatandaşın rahat kullanımına uygun değil. Öte yandan bu belediyelerin zabıta ekipleri yok mu? Kaldırım işgallerine neden göz yumulduğunu anlayamıyorum" diye konuştu. Bayraklı Engelli Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Vural Gürbulak da kent içinde engelli olarak rahat gezemediklerini belirtti. Özellikle kaymakamlık, nüfus dairesi gibi kuruluşlarda yukarıya çıkmanın çok zor olduğunu ifade eden Gürbulak şöyle konuştu: "Bir rampa yapılmış. Sadece rampanın adı var. Bayraklı sınırlarında engelli vatandaşlar kaldırımları kullanamıyor. Sanki o sokaklara engellilerin girmesi yasaklanmış. Bayraklı'dan Çay Mahallesi'ne çıkarken tekerlekli sandalyeyi engelli kullanamıyor. Çoğu kaldırım engellilere uygun değil. Vatandaşlar da duyarsız. Esnaf levha koyuyor. Vatandaş arabasını koyuyor. Mobilyacılar malını sergilemek için kaldırımları tamamen işgal ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi engelliler için kentte yeni düzenlemeler yapmalı, işgalleri de engellemeli."

"Çok saçma yol"
Engeller nedeniyle görme engelliler olarak yolda yürümekte güçlük çektiklerini anlatan Beyaz Ay Derneği Başkanı Salih Arıkan ise, bunun birinci nedeninin kaldırım işgali olduğuna dikkat çekti. Arıkan, "Belediyeler de bunu durdurmaz. Çünkü işgaliye alıyorlar"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaldırımlardaki rezalet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN