Cile yoluna neşter

Bornova Belediyesi İmar Komisyonu, İzmir Çevre Yolu'nu alışveriş merkezlerine bağlayan ve tehlike yaratan kavşakta plan tadilatına gitti. Büyükşehir'in de onayıyla şimdi 25 metrelik alternatif yol açılacak

Giriş Tarihi: 28.1.2013
Bornova Belediyesi, İzmir Çevre Yolu'nun Forum Bornova girişindeki trafik keşmekeşini gidermek, tehlike yaratan durumu ortadan kaldırmak için imar planlarında tadilat yaptı. Ekim'de ilçe meclisinde görüşülen planlar, Aralık'ta da İzmir Büyükşehir Belediye meclisinin onayını aldı. Buna göre, şu an planlarda olmamasına rağmen Şifa Hastanesi önünden başlayarak Forum Bornova kavşağına uzanan ve sürücüler için tehlike dolu anlar yaratan tali geçit kapanacak. Bu yola alternatif olarak Kimyacılar Sitesi'nin arkasından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne uzanan 25 metrelik alternatif yol açılacak. Böylece özellikle hafta sonlarında İzmirliler'in korkulu rüyası olan trafik karmaşası sona erecek. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle uygulanacak proje adım adım ilerlerken, vatandaşın ise sabrı kalmadı. Günün belli saatlerinde ve hafta sonlarında kilitlenen geçit yüzünden büyük sıkıntı çektiklerini belirten sürücüler, "İki belediye de planları onayladı, uygulamak için daha ne bekliyorsunuz" diye konuştu.

KAMULAŞTIRMA AŞAMASINDA

Son yıllarda büyük alışveriş merkezlerinin yatırım yaptığı Bornova, İzmirliler'in uğrak mekanı haline geldi. Özellikle hafta sonları, vatandaşların akın ettiği ilçede uzun araç kuyrukları oluşmaya başladı. Forum Bornova kavşağı olarak bilinen İzmir Çevre Yolu Sanayi Kavşağı ve çevresindeki sıkışıklık göze çarparken birçok yönden geçişin yapıldığı bazı noktalar ise kaza riski yarattı. Kimyacılar Sitesi yönünden gelenler ile otoyoldan, Karşıyaka'dan ya da karşı istikamet olan Aydın yönünden gelip Forum'a girmek isteyenlerin kavşak noktasında sıkışıklığa sebep olduğunu kaydeden ilçe belediyesi yetkilileri, "Amacımız, bu kavşağa gelen trafiğin dağıtılması. Alternatif yollar, geçişler yapılarak kavşaktaki yoğunluğun azaltılması. Çevre yolunun alt kısmından Bornova ağaçlı yoldan gelip aynı kavşağa uzanan yol, planlarda olmamasına rağmen tali yol olarak açıldı, zamanla işlek hale geldi. Baumax Alışveriş Merkezi'nin önünden geçen yolu kapatıp onun yerine otoyola paralel 25 metrelik bir yol açılması hedefleniyor. Bu yolun yüzde 80'lik kısmı zaten açık. Kalan kısmı ise kamulaştırma yapılmadığı için açılamamıştı. Gereken işlemler yapılıyor. En çok araç, Kimyacılar Sitesi ve Baumax'ın önünden geliyor. Aydın yönü, Forum Bornova ya da Ege Üniversitesi'ne gitmek isteyenler bu yolu kullanıyor. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gitmek isteyenler kavşağa girmeden geçiş yapabilecek. Taslak çalışmaları yaptık, planları geçirdik" dedi. Yetkililer, sonraki çalışmaların Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ile yapılacağını söyledi. Yaşananlar umut verirken trafikte bunalan vatandaşlar ise isyan etti, "Bürokratik işlemler çok uzun sürüyor. Özellikle hafta sonları buradaki trafik yükü nedeniyle perişan oluyoruz. Bir an önce gereken yapılsın, daha fazla mağdur olmayalım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cile yoluna neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN