Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gitmediğin yerde yoksun

Dış Eknomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın, "Türk işadamları ellerinde çanta ülke ülke gezecek. Gidersen satarsın. Seyahatin kötüsü olmaz"dedi

Giriş Tarihi: 28.1.2013
Dış Eknomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı ve Güney Afrika İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın, İzmir iş aleminin dünya ile daha çok temas kurup, ürünlerini satmaya çalışması gerektiğini söyledi. Taşkın, "Kendimize küçücük bir dünya yapmışız. Oradan dışarıya çıkmıyoruz. Zannediyoruz ki, bizden başka kral yok" dedi. Her yıl özellikle Afrika kıtasında ve Ortadoğu'daki ülkelere çok sayıda seyahat yapan Tamer Taşkın, hem ülkenin geleceği hem de şirketleri geleceği için yurtdışına ürün satmanın çok önemli olduğunu söyledi. Taşkın, "Türk işadamları ellerinde çanta ülke ülke gezecek. Gidersen satarsın. Seyahatin kötüsü olmaz. Gitmediğin yerde yoksun. Gidersen ürünün satabiliyorsun. Özellikle Anadolu iş dünyası dış dünyaya ciddi bir açılım yaptı. İzmir iş dünyası da bu açılımı geçekleştirmeli" diye konuştu.

"PARA KONUŞMADIM"
Türkiye'nin güçlü bir ülke konumuna gelmeye başladığını belirten Taşkın, işadamlarına da çeşitli tavsiyelerde bulundu. Taşkın, uçakla seyahat ederken iki kartvizit almak için uçak koltuklarında orta sırayı tercih ettiğini de söyledi. Taşkın, şöyle konuştu: "Bugüne kadar ben ticaret yaptığım kişilerle para konuşmadım. Bunun da çeşitli örnekleri var. Bir keresinde Mısır'da iş yaptığım bir işadamının kızının eşiyle boşanmak üzere olduğunu öğrendim. Kendisi çok üzgündü. Hemen uçağa atladım Mısır'a gittim. 'Çağırın damadı konuşalım' dedim. 'Sen bunca yolu bunun için mi geldin?' diye sordu. Ben de, 'evet' dedim. Hoşuna gitti."

FİYAT REKABETİ ÇETİN
Özellikle Ortadoğu ve Afrika'da ticaretin insani ilişkiler üzerinden yapılması gerektiğini ifade eden Taşkın, "Artık dünyada fiyat rekabeti çok çetin. Üç aşağı beş yukarı fiyatlar belli zaten. Burada insani değerlerle fark yaratmak gerekiyor. Bir bakıma kendimiz olmamız gerekiyor. Yüzyüze görüşmek sonuç veriyor"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gitmediğin yerde yoksun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN