Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başkanlar tehdit ediyor'

AK Parti İzmir Milletvekili Aşlık, İTO seçimi öncesinde bazı yerel yöneticilerin esnafa destekledikleri listeye oy atmaları için baskı uyguladıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 29.1.2013
AK Parti İzmir Milletvekili, Anayasa ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Ali Aşlık'tan çiftçiye müjde geldi. Limit aşımı yapan kuyulara sayaç takılma zorunluluğu getiren yasa ile ilgili değişikliğe gidileceğini açıklayan Aşlık, "Bakanlar Kurulu'na nerelere su saaati takılacağı konusunda yetki veriliyor. İhtiyaç duyulmayan yerlerde böyle bir zorunluluk olmayacak" dedi. Aşlık, ayrıca şok bir iddayı gündeme getirerek, CHP'li bazı ilçe belediye başkanlarının Ticaret Odası seçimleri öncesi esnafı destekledikleri listeye oy vermeleri konusunda tehdit ettiğini öne sürdü. Aşlık, 2011 yılında çıkarılan 611 Sayılı Torba Yasa'da, Yer Altı Suları Kanunu'nda değişiklik yapılarak, limit aşımı yapan kuyulara sayaç takılma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. Aşlık, bu duruma özellikle çiftçilikle uğraşan vatandaşların tepki gösterdiğini ve bunun üzerine yeni bir düzenlemeye gidileceğini açıkladı. Yeni bir yasa teklifi sunduklarını ve bunun önümüzdeki günlerde TBMM'ye geleceğini açıklayan Aşlık, "6111 sayılı kanuna göre 10 metrenin altındaki kuyulara sayaç takılması öngörülüyordu. Yasa emredici hükümler getirdiği için Şubat 2013'e kadar gereklerinin yerine getirilmesini istiyordu" dedi.

BÜROKRASİYE UYARI

Aşlık, Ticaret Odası seçimleri öncesi bazı belediye başkanlarının esnafı destekledikleri listeye oy atmaları konusunda tehdit ettiklerini öne sürdü ve şöyle konuştu: "Birçok belediye, vatandaşın yasaya aykırı bir şekilde balkon yapmasına izin vermiş, seçim zamanı da, 'bana destek vermezseniz' balkonunuzu yıkarım diyor. O göz yumduğu kanunsuzluğu seçimlerde istismar konusu yapıyor. Böyle bir ahlak, hukuk, siyasi anlayış olmaz. Siyasi rant devşirmek kabul edilemez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkanlar tehdit ediyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN