Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karia'ya antik yol

Giriş Tarihi: 29.1.2013

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın bölgede turizmi 12 aya yaymak amacıyla hazırladığı "Karia Yürüyüş Yolu Projesi" tamamlandı. 800 kilometrelik rotada Kaunos, Knidos, Labranda, Latmos gibi antik kentler yer alıyor

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) tarafından turizmi 12 aya yaymak amacıyla hazırlanan 'Karia Yürüyüş Yolu Projesi' tamamlandı. 3 Şubat'ta törenle kullanılıma açılacak olan yürüyüş yolunun rotalarından Akyaka'da bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yücelen Otel'de düzenlenen toplantıya Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalça, oda üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Proje yürütücüleri rehber Altay Özcan ve arkeolog rehber Yunus Özdemir de fotoğraflar eşliğinde proje çalışmalarını tanıttılar.

DÜNYA MARKASI OLACAK

Proje hakkında bilgi veren Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, Muğla'nın dünyanın en güzel manzaralarının bulunduğu yürüyüş yoluna sahip olduğunu söyledi. Başkan Karakuş, yurt içi ve yurt dışında birçok yer gezdiğini, ancak böyle bir manzaranın hiçbir yerde bulunmadığını belirterek, "Muğla yürüyüş yolu konusunda marka olacak. Karia Yürüyüş Yolu dünya çapında fuarlarda tanıtılacak" dedi.

HEDEF 25 BİN TURİST

Projenin sürdürülebilirliğine de dikkat çeken Karakuş, "Yürüyüş yolu yaklaşık 800 kilometre uzunluğunda. Muğla'ya gelen turistler ve yürüyüş tutkunları, rotalar üzerinden bu yolu yürüyecek. Her gelişinde bir rotayı gezse, bu da 3-4 yıl Muğla'ya gelmesi demektir. Projemizin yurt içinden gelecek olan misafirlerimizin yanı sıra, yurt dışından da ilk etapta 25 bin turist çekmesini hedefliyoruz" diye konuştu. Proje ile güzergahta bulunan köylerin de turizmden hak ettiği payı alacağını belirten Karakuş, "Proje güzergahında iç kesimlerdeki köyler de bulunuyor. Buradaki vatandaşlarımız yöresel değerlerini turizmle buluşturma fırsatı yakalayacaklar. Ayrıca vatandaşlarımız turistlerin konaklaması için evlerini pansiyona çevirebilirler. Projenin köy pansiyonculuğunun da öncüsü olacağını düşünüyoruz"dedi. Rehber Altay Özcan ise, şu bilgileri verdi:

ÇOK SAYIDA ANTIK KENT
"Karya Yürüyüş Yolu Bozburun, Datça, Gökova Körfezi, Bozalan ve Muğla merkez olmak üzere 5 bölgeden oluşuyor. Antik Karya yolu güzergahında Dalyan Kaya Mezarları ve Kaunos Antik Kenti de bulunuyor. Biz Dalyan'ı 5 ana rota içerisine alamadık. Çünkü Dalyan-Ekincik güzergahının sonunda Aksaz Askeri Deniz Üssü bulunuyor. Bu nedenle Dalyan'ı Marmaris ana güzergahına bağlayamadık."

Kenan GÜRBÜZ - Osman AKÇA / MUĞLA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karia'ya antik yol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN