Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kentsel dönüşüm mimarı tarza uymalı"

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, yenilemede kentin düzeyini her açıdan yükseltecek planlamanın şart olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal, kentsel yenileme, sağlıklaştırma alanlarının, kentin kültürel ve mimari tarzına saygılı, nitelikli tasarımlarla, kentin mimarlık düzeyini yükseltecek şekilde planlanması gerektiğini söyledi. Bütün kentlerde olduğu gibi İzmir'de de 1950 sonrası hızlı kentleşme ve aşırı nüfus artışı sonucunda imar aflarıyla da desteklenen yoğun bir yapılaşmanın gündeme geldiğini ifade eden Hasan Topal, bu anlamda kentin yaklaşık mevcut yapı stokunun yüzde 50'sinin yasadışı yapılardan oluştuğunu ifade etti.

"RİSK OLUŞTURUR"
Ancak bu yasadışı yapıların imar aflarıyla yasallık kazandıklarını belirten Topal, "Bu tür konutlar genel olarak güvenlik ve sağlıklı kentleşme açısından büyük bir risk oluşturmakta. Aslında bu kentsel yenileme, sağlıklaştırma kavramı bu tür yapılar için öncelikle ele alınmalı. Bu nedenle aslında bu yeni birşey değil. Dünyada 50-60 yıldır uygulanıyor. Yıpranmış kent bölgelerinin daha sağlıklı hale gelmesi için çalışmalar yapılıyor. Kentsel dönüşüm bu değildir. Kentsel dönüşüm, işlev değiştirerek başka şeye dönmesidir. Bizim toplumumuzda kentsel dönüşüm gibi algılanıyor. Gerek zemin, gerek yapı güvenliği açısından riskli yerlerin sağlıklı hale gelmesi amaçlanıyor. Ancak bu amacın uygulamaya ilişkin bölümlerine bakılınca; güvenli kentleşme için çok eksikleri var. Kentsel Dönüşüm Yasası'nın şu tür temel ilkelerinin gözetilmesi gerekir:
"Yenileme öngörülen alanlarda yaşayanları yerinden etmeyecek.
Kentsel ve sosyal ayrışmaya neden olmayacak.
Katılımcı, açık, şeffaf uygulamalar benimsenmeli.
Kentin ana planlarıyla uyumlandırılmalı.
Plan ana kararları bozulmamalı.
Yenimele, sağlıklaştırma alanlarında kentin kültürel, mimari tarzına saygılı, nitelik tasarımlarla, kentlerin mimarlık düzeylerinin yükseltilmesi amaçlanmalı. Nitelikli kentsel mekanlar yaratılmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kentsel dönüşüm mimarı tarza uymalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN