Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anam-babam sağ olsun

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Manisalı 11 yaşındaki Pervin'i babası, Denizlili 25 yaşındaki Fadime'yi ise annesi hayata bağladı. Nafiz Köse'nin karaciğerinden alınan parça, kızı Pervin'e nakledildi. Lupus hastalığı nedeniyle diyalize mahkum olan Pervin'e ise annesi Ayşe İşeri bir böbreğini verdi

Hayat ne 11 yaşındaki Pervin Köse'ye ne de 25 yaşındaki Fadime İşeri'ye adil davrandı. Pervin'in karaciğeri, Fadime'nin böbrekleri iflas etti. Ancak iki organ nakli hastasına da hayat "canlı şifa"larını esirgemedi. Pervin, babası Nafiz Köse'den yapılan karaciğer nakliyle hayat bulurken Fadime'ye de annesi Ayşe İşeri bir böbreğini verdi. Çocukları yeni bir hayata başlayan ebeveynleri ise tüm anne babaların dili oldu, "Evlada can feda" dedi.

3 YIL ÖNCE HASTALANDI

Manisa'da oturan ev hanımı Songül Köse (37) ile inşaat işçisi Nafiz Köse'nin 4 çocuğunun üçüncüsü olan Pervin, 3 yıl önce rahatsızlandı. İştahsızlık, halsizlik şikayetleriyle Manisa Çocuk Hastanesi'ne götürülen Pervin, İzmir'e Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Karaciğer nakli gerekebileceği söylenen Pervin, oradan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Evde üç çocuklarını bırakan Köse çifti, yakın olduğu için Pervin'i, Ege yerine Manisa'daki Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü, tedavi bu hastanede sürdürülmeye başlandı. Ancak 1.5 ay kadar önce Pervin kötüleşti ve "karaciğer nakli" kararıyla İzmir Kent Hastanesi'ne sevk edildi. Pervin'e, Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından babası Nafiz Köse'den alınan karaciğer parçası nakledildi. 27 Kasım'da nakil olup yeni bir hayata başlayan Pervin, kendisini çok iyi hissettiğini söyledi. Pervin, "Beni babam kurtardı. Sağ olsun. Onun sayesinde hayata döndüm" derken baba Köse, hastanede kızının "özel hasta" olarak sahiplenildiğini söyledi. Köse, "Bize İzmir'de Çocuk Hastanesi'nde üç yıl önce 'Nakil olabilir' dendi ama tekrar döndüğümüz Manisa'da nakilden hiç söz edilmedi. İlaç tedavisiyle iyiye gittiği söylendi, 'Rahatsızlanırsa getirin' denildi. Ama rahatsızlandığında iş işten geçmiş, nakil olması gerektiği bildirildi. Biz de ilaçlarla tedavi olacağına, iyileşeceğine inanmıştık. Belki çok önce nakil yapılmalıydı, bilemiyoruz. Ama kızıma yeniden hayat verdiğim için çok mutluyum" diye konuştu.

BÖBREKLERİ İFLAS ETTİ

Denizli'de yaşayan Fadime İşeri ise Nisan 1999'da yüzünde kızarıklık ve eklem ağrıları şikayetiyle Ege Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. İşeri'ye kısa adı lupus olan sistemik lupus eritomatosus (SLE) tanısı kondu. Fadime, bağışıklık sisteminin antikorlar üretip vücudun kendi yapılarına saldırmasıyla oluşan lupus ile mücadele ederken, hastalık böbreklerini tuttu. 2010'da diyalize başlanan Fadime, 2-3 ay sonra periton diyalizi öğrenip evde kendi tedavisini yapmaya başladı. Eşi Veli İşeri'yi yıllar önce kaybeden ve çocuklarına hem annelik hem babalık yapan 3 çocuk annesi Ayşe İşeri'nin gönlü, kızı Fadime'nin böyle yaşamasına razı olmadı. Anne İşeri, gözünü kırpmadan evladı için İzmir Kent Hastanesi'nde neşter altına yattı, kızına bir böbreğini verdi. Fadime, Opr. Dr. Işık Özgü başkanlığındaki ekip tarafından yapılannakille yeni bir hayata başlamanın mutluluğunu yaşarken anne Ayşe İşeri, "Bütün organlarım, üç çocuğuma feda olsun. Evlat, can demek, onlara da benim canım feda" diye konuştu. Annesinden aldığı böbrekle yaşama tutunan Fadime İşeri de, "Annem sağ olsun. Bana sadece bir böbrek değil, yeni bir hayat verdi. Onu canımdan çok seviyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anam-babam sağ olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN