Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sokakta ne yol var, ne kanalizasyon

Bornova merkeze 6 kilometre ötedeki Eğridere köyünde yolu ve kanalizasyonu olmayan sokağın sakinleri isyan etti: 500 metrelik yeri asfaltlamak çok mu para tutuyor! Bu rezilliğe son verilsin

İzmir'in göbeği Eğridere köyünde ortaya çıkan yol manzaraları Doğu Anadolu'daki görüntüleri aratmıyor. Son günlerde kente düşen aşırı yağışların da etkisiyle köyde çamur deryasına dönüşen patika yola servis araçları girmiyor. Bu nedenle de her gün okullarına giden yaklaşık 45 öğrenci büyük zorluk çekiyor. Bataklığa dönüşen yolda düşe kalka ilerleyen öğrenciler yolun bir bölümünü aşabilmek için canlarını tehlikeye atarak 3 metrelik duvarın üzerinden yürüyor. 578 nüfuslu köyün büyük bölümünde yolların yapıldığını ancak bütün girişimlerine rağmen 15 haneye ulaşım sağlayan patika yolla ilgili bir sonuç alamadıklarını belirten köylüler, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'ın, yaşadıkları çileyi görmesini bekliyor.

İMZA TOPLANDI
Mağdurlar adına açıklama yapan 59 yaşındaki Remzi Mert, bu duruma artık son verilmesini istedi. Siyasilerin her seçim dönemi köy meydanında bu yolu, kanalizasyonu yapacaklarına, altyapıyla ilgili sorun kalmayacağına dair sözler verdiklerini kaydeden Mert, kapılarını çalan olmadığı gibi sorunlarını iletecek muhatap bile bulamadıklarını söyledi. Sorun yaşanan yolun toplam 500 metre olduğuna dikkat çeken Mert, "Bu kadarcık yeri asfaltlamak çok mu para tutuyor da yapılmıyor! Geçen sene burnumuzun dibine kadar yol yapıldı ancak buraya girilmedi. Burası da planlarda yol görünüyor ancak şahıs arazisiydi. Bunun için de kolaylık yaptık. Tüm şahıslar imza verdi, yola terk yaptı. İmzalar muhtar aracılığıyla belediyeye gönderildi. İlgilenen yok. Çocuklar Evka 4'teki okula gidiyor. Servis köy meydanına giriyor, buraya gelmiyor. Bu çocuklar çamurun içinden geçiyor, cambazlık yapıp duvarların üzerinden yürüyor. Okulda ayakkabılarındaki çamur yüzünden arkadaşları dalga geçiyor. Eğridere artık Bornova'nın mahallesi oldu. Yetkililerden bir an önce cevap istiyoruz. Bu yol açılacak mı, açılmayacak mı!" şeklinde konuştu.

DEREYE YA DA SOKAĞA AKIYOR
Köylerinde kanalizasyonun da bulunmadığını kaydeden Mert, "Pis suları herkes kendi imkanlarıyla derelere ya da yola akıtıyor. Bu da hastalık, mikrop yayıyor. Burada yaşayanlar ikinci sınıf vatandaş mı!" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sokakta ne yol var, ne kanalizasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN