Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laodikya, dünya mirası yolunda

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Kazı çalışmaları giderlerini Denizli Belediyesi'nin üstlendiği antik kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için gerekli belgeler bakanlığa gönderildi

Denizli Belediyesi'nin kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya kentinin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması amacıyla başvuru yapılması için çalışmalar başlatıldı. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın istediği belgelerin hazırlandığını söyledi, "Laodikya, listeye girebilecek en güçlü adaylardan biri" dedi. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, Laodikya'nın Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için hazırlık yapılması talimatı üzerine; Denizli Belediyesi, Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve Valilik gerekli belgeleri hazırlayarak Bakanlığa gönderdi. Bakanlık da, Türkiye'den Liste'ye aday gösterilecek 37 kültür mirası arasına Laodikya antik kentini de aldı. Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale'den sonra Denizli'den ikinci bir değerin Liste'de yer almasının kendilerini gururlandıracağını söyledi, şöyle dedi:

ÖNEMLİ BULUNTULAR
"Laodikya, Seleikos Kralı 2. Antiakos tarafından eşi Laodike adına M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuştur. İncil'de de adı geçen 7 kutsal kiliseden biri yer alır. 4 hamam yapısı, iki tiyatrosu ve en büyük stadyumu ile dikkati çeken bir antik kenttir. Liste'ye girebilmesi için biz, gerekli hazırlıkları yaptık ve Bakanlığın istediği belgeleri gönderdik. Laodikya en güçlü adaylardan biri. Gelişme üzerine Laodikya'da kazı çalışmaları 3 aydan 12 aya çıktı. Dört yıl içinde antik kentteki kazı ve restorasyon çalışmalarında büyük aşama kaydedildi. Antik kilise ortaya çıkarıldı. Laodikya'yı geçen yıl 300 bin turist ziyaret etti. Bu yıl 1.5 milyona ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laodikya, dünya mirası yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN