Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancılara İzmir'in artılarını anlattık

Ankara'da İzmirli yöneticilerin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte 80 ülkenin büyükelçilerine EXPO adaylığımız hakkında bilgi verildi

Giriş Tarihi: 31.1.2013
İzmir'in EXPO 2020 adaylığını yabancı ülke temsilcilerine anlatmak ve desteğini almak amacıyla Ankara'da resepsiyon verildi. İzmir Valisi EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde Sheraton Otel'de düzenlenen etkinliğe 80 ülkenin büyükelçisi ve misyon temsilcileri katıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir milletvekillerinin katıldığı resepsiyonda Konuşan Başkan Kocaoğlu, kentin bütün dinamikleriyle EXPO 2020'ye hazır olduğunu söyledi. Büyükelçileri İzmir'e davet eden Başkan Kocaoğlu, "Kentimiz sanayi, bilim ve ulaşım bakımından hem Türkiye'nin hem de bulunduğu coğrafyanın en stratejik şehri" dedi.

5 ÖNEMLİ NEDEN

Vali Kıraç da, İzmir'in adaylığını 5 maddede özetledi, bunları şöyle sıraladı:
İzmir'in konumu: Bugün İzmir 4 milyonluk nüfusu ile ülkemizin üçüncü büyük metropolüdür. Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden biridir.
İzmir'in teması: Temamızı "Daha iyi bir dünya için yeni yollar/Herkes için sağlık" olarak evrensel bir konuda belirledik.
Türkiye'nin yükselen gücü ve uluslararası organizasyonlardaki başarısı: Türkiye, 2023 yılında dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasına girmeyi kendine hedef seçmiştir. Türkiye EXPO 2020 organizasyonunu en iyi şekilde gerçekleştirecek güç ve kabiliyettedir.
EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesinin insanlığa ve küresel refaha olan katkısı: EXPO için 50 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı öngörmekteyiz. Bütün bu yatırım ve hizmetleri, dostluk bağları çerçevesinde, ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirerek ortak projelerle gerçekleştirmek istiyoruz.
İzmir'in arzu ve hazırlığı: 1851 yılından beri düzenlenen EXPO'lar, dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biridir. EXPO 2020 İzmir için devletimizden, hükümetimizden, halkımızdan, tüm kurum ve kuruluşlarımızdan her türlü desteği fazlasıyla alıyoruz.

YILDIRIM: BİR DEVLET PROJESİ
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in EXPO adaylığına hükümetin destek verdiğini, yerel yönetimlerin yatırımlarıyla birlikte ilgili bakanlıkların çok büyük projeler uyguladığını söyledi, "Organizasyon için öngörülen yatırımlar yapılıyor. İzmir, dünyada en çok yatırım yapılan 4 büyük kentten biridir. İzmir milletvekili olarak EXPO'dan dolayı bu kentin ulaşım ağları için büyük projeler uyguluyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancılara İzmir'in artılarını anlattık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN