İzmir'e 15 milyon liralık mesleki eğitim kampüsü

Giriş Tarihi: 1.2.2013

"81 ile 81 okul" projesi kapsamında inşa edilecek merkezle ilgili olarak TOBB Genel Merkezi'nde düzenlenen protokol imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım da katıldı

"81 ile 81 okul" projesini başarıyla sürdüren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Ender Yorgancılar'ın girişimleri ile İzmir'e de yatırım maliyeti 15 milyon liraya ulaşacak mesleki eğitim kampüsü kuracak. Mesleki eğitim kampüsü içinde endüstri meslek lisesi, spor salonu, öğrenci yurdu ve iş atölyeleri yer alacak. İzmir'de inşa edilecek merkez için TOBB Genel Merkezi'nde protokol imzalandı. İmza törenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Milletvekilleri İlhan İşbilen, Hamza Dağ, Alaattin Yüksel, İzmir Valisi Cahit Kıraç, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme İzmir Bölge Müdürü Ömer Tekin katıldı. Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yapılacak endüstri meslek lisesinin spor salonu ve yurtlarıyla bir eğitim kampüsü niteliğini taşıdığını ifade etti. Yıldırım, "TOBB, EBSO ve diğer ilçelerdeki odaların İzmir'in sorunlarına duyarlı olduklarını biliyoruz. Artık 'Her işi yaparım abi' dönemi bitti. Bir şeyi iyi yapıyorsanız işsizlik korkusu yaşamayın. Küresel rekabet, ülke için rekabet fark ortaya koyabiliyorsanız olur. Verimliliği artıracak, bilişim teknolojilerini kullanacağız, insanımızı çok iyi yetiştireceğiz. Meslek liseleri üzerinden acımasız siyaset de yapıldı. Artık buralara yoğunlaşmak gerekiyor. Kalifiye eleman sayısının artırılması gerekiyor" dedi.

PRATİK YAPACAKLAR

Bakan Yıldırım, "Gençlerimiz burada işin hem teorisini öğrenecek hem de pratiğini yapacaklar. Bunu çok önemsiyoruz. Son 10 yılda 190 bin yeni derslik yapıldı. Büyük çoğunluğu kamu bütçesi ile inşa edildi. Birçok kurum ve hayırseverin de katkısı oldu. Ciddi mesafe aldık. Ancak hala sorunlarımız var. Eğitimle ilgili altyapı sorunları büyükşehirler ile ilgili. İstanbul'daki derslik ihtiyacı Erzincan, Hakkari ve Iğdır'dan daha fazla. Bu nedenle büyükşehirlere daha çok yoğunlaşmamız gerekiyor. Bu yatırımları devamını bekliyoruz" diye konuştu. İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, en büyük hazinelerinin genç nüfus olduğuna dikkat çekerek, bu nüfusun da ancak iyi eğitimle ülkeye daha çok katkı sağlayacağını ifade etti. TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar'ın da yoğun çabası sonucunda İzmir'e mesleki eğitim kampüsü kazandıracaklarını kaydetti.

İZMİR'E SEVGİLİLER GÜNÜ YEMEĞİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 11-15 Şubat tarihleri arasında Türkiye'ye gelecek olan EXPO heyetini 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Ankara'da ağırlayacak. İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO 2020 adayı İzmir'in çalışmalarını incelemek için Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE)'den gelecek inceleme heyetinin 11-15 Şubat tarihleri arasında Türkiye'de olacağını açıkladı. Kıraç, heyetin Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'la görüşeceğini ve ayrıca TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile de biraraya geleceğini kaydetti. Kıraç, "Biz EXPO'yu bir halk hareketi olarak görüyoruz. Loscarteles BIE inceleme heyeti ile Türkiye'ye gelerek EXPO 2020 İzmir adaylık dosyasıyla ilgili teknik incelemede bulunacak, resmi görüşme yapacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e 15 milyon liralık mesleki eğitim kampüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN