Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acil servislere nefes aldıracak örnek proje

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde "Acil Servis Okulu" açıldı. Okulda acil durumu olmadığı halde, bu servislere başvuran, hayati çalışmaları aksatan hastalara neler yapmaları gerektiği konusunda eğitimler veriliyor

İzmir'de tıbbi müdahale gerekmediği halde, ısrarla acil servise giden ve çalışmaları aksatan kronik rahatsızlığı bulunan hastaların bu davranışını önlemek için Türkiye'de bir ilk olan çözüm bulundu. Bu hastaları, hastalıklarına göre 20 gruba ayıran Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2 ay önce Acil Servis Okulu açtı. Uygulamayı yürüten Acil Servis Klinik Şefi Doç. Dr. Erol Ünlüer, önce aynı guruptaki hastaları tek tek aradı, kendileriyle bir toplantı yapacaklarını söyledi, tarih verdi. Toplantıda hastalara, ne yapmaları, ne zaman acil servise gelmeleri gerektiğini anlattı.

SÜREKLİ EĞİTİM

Kendi hastanelerinin acil servisine gelen yaklaşık 700 hastanın yüzde 15'ini aslında acil servisle bir ilgisi olmayan hastaların oluşturudğunu belirten Ünlüer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu hastalar kullandıkları ilaçların adını, hastalıklarını, ne yiyip ne içeceklerini bilmiyorlar. Olumsuz durumları da acil serviste çözmeye çalışıyorlar. Biz de hastalıklarıyla ömür boyu nasıl yaşayacaklarını, acil servise ne zaman gelmeleri, ne zaman başvurmaları gerektiğini anlatıyoruz. Bunlar gerçekten hasta, ne yapacağını bilmeyen hastalar. Bunlara yol göstermek için Acil Servis Okulu kurduk. Bilgilendirme toplantılarından farklı olarak; bir diyetisyenimiz, bir dahiliye hekimimiz, bir acil hekimimiz var. Bir de hasta yakını alıyoruz, bu da empati kurmamızı sağlıyor. İleride sosyal medyayı da kullanıp hasta, hastaneye gelmeden onları bilgilendirip, acil servise başvurularını daha da azaltmak. Süreklilik isteyen bir eğitim bu.

"BURDUR'A ÇAĞRILDI
Yaptıkları iki toplantının ardından hasta ve yakınlarından çok olumlu tepkiler aldıklarını kaydeden Ünlüer, "Hasta memnuniyetimiz, hastaların sağlık çalışanlarına güveni, kendi hastalıklarıyla ilgili bilinç düzeyleri artacak ve acil servislere başvuru düşecek. Ayrıca türkiye'ye örnek olduk. Geçtiğimiz günlerde Burdur Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden aradılar. Projemizi duymuşlar. Kendileri de Burdur'da bunu gerçekleştirmek istediklerini söylediler. İlk toplantıya beni davet edeceklerini söylediler. Çok sevindik. Bir sosyal proje ülkeye örnek oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acil servislere nefes aldıracak örnek proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN