Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzman turizmciler Yaşar'da yetişecek

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, "İzmir'in kruvaziyer turizminden daha fazla pay alması gerekiyor, bu amaçla bünyemizde sektöre hizmet edecek turizm uzmanları yetiştireceğiz"dedi

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, okulun İzmir'e katkı sağlamak için sürekli yeni projeler ürettiğini hatırlatarak İzmir için uzman turizmciler yetiştirme kararı da aldıklarını söyledi. Barkan, turizm uzmanlığının İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin Turizm İşletmeciği ve Turizm Rehberliği Bölümü'nün ana omurgasını oluşturacağını kaydetti. "Akademik öznemiz İzmir" diyen Barkan, İzmir'in kruvaziyer turizmden yeterince faydalanamadığını ve bu turizm çeşidine yeterince hazırlanamadığını ifade etti. Prof. Barkan şöyle konuştu:

YAKINLIK AVANTAJI
"İnsanların ilgisi deniz turizmine nasıl yönlenir? Kimler deniz turizmine yönelir? Bir analiz çalışması yapıyoruz. Ayrıca gemilerdeki hizmet kalitesinin yükselmesiyle ilgili de uğraşıyoruz. Bir de bu turizm çeşidinden yararlanan kişilerin ülkelerine döndükten sonra kamuoyu yaratması gerektiğini belirledik. Sonra 'biz bu konuları iyi bilen turizmciler yetiştirmeliyiz' dedik ve dünyadaki uygulamaları araştırdık. Şunun farkına vardık ki dünyada World Carabian ve Costa gibi bu sektörün devleri bir üniversitede yetişmiş uzman istihdam etmiyorlar. Neden? Çünkü onlara eleman yetiştiren bir üniversite ve programı yok. Bu firmalar da dünyanın öbür ucundaki Filipinler ve Hindistan'da birta- kım eğitim kurumlarıyla anlaşıp sertifika programları düzenliyorlar. Dünya kadar rakamlar oradaki kuruluşlara aktarılıyor ve elemanlar buradan aldıkları sertifikalarla gemide istihdam ediliyorlar. Biz bunu yeni idrak ettik." Üniversite olarak Avrupa'ya yakınlık avantajını da kullanmak istediklerini belirten Prof. Barkan, önümüzdeki günlerde ABD'nin Kaliforniya eyaletinden bir öğretim görevlisini bünyelerine katacaklarını söyledi. Turizm İşletmesi Bölümü öğrencilerinin işletme eğitiminin yanı sıra kruvaziyer konusunda uzmanlaşmasını istediklerini kaydeden Barkan, şunları ekledi: "İzmir Limanı'nı büyütme kararı aldık. 'Neden bunu yapıyoruz' merakıyla harekete geçtik. Turizm işletmesine giren öğrenci, genel işletme ile ilgili eğitim alacak ama bu konuda uzmanlığı gelişecek. Daha sonra biz de ilgili firmalarla bağlantı kuralım, sponsorluklar alalım ve biz o sektörün içine buradan adam yetiştirelim. Hizmeti tüketen yer Avrupa. Bunun için elemanı dünyanın öbür ucundan karşılıyor. Organizasyon uygunsuzluğu ve parasal maliyeti var. Avrupa'nın dibindeyiz. Deniz turizmi konusunda uzman olan insanlar yetiştireceğiz. Program hazırlıkları tamamlandı."

YAT İŞLETMECİLİĞİ

Barkan ayrıca turizm uzmanlığının yanı sıra lojistik üzerine eğildiklerini, önemli bir kıyı uzunluğuna sahip İzmir'de meslek yüksekokulu bünyesinde yat ve marina işletmeciliği bölümü açacaklarını açıkladı. Bu ay YÖK'e başvuracaklarını belirten Prof. Barkan, "Açacağımız bu bölüm, turizm işletmeciliği bölümü ile entegre olacak. İki yıl okuyan öğrenciler, ihtiyaç duyduklarında ve başardıklarında dikey geçişle artı 2 yıl tamamlama programı alacaklar. Yat ve marina işletmecilğinden gelecek olanlar deniz turizmi işletmeciliği uzmanlığı ile oradan mezun olabilecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzman turizmciler Yaşar'da yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN