"Belediyeler çevreci enerjinin farkında değil"

AK Partili Dağ, yenilenebilir enerji kaynaklarının avantajına dikkat çekti, bu konuda belediyelerin yeterli adımı atmamasını eleştirdi

Giriş Tarihi: 3.2.2013
AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Ege'nin yenilenebilir enerji kaynaklarındaki avantajlarına dikkat çekti, belediyelerin bu konuda yeterli adım atmadığını savundu. Geleceğin yenilenebilir enerjide şekillendiğini belirten Dağ, "İzmir'de giderek yayılan rüzgar gülleri, jeotermal enerji kaynakları ve güneş enerjisi geleceğimizin garantisidir. Teknik, yasal, toplumsal ve ekonomik anlamda gerçekleştirilecek küresel dönüşümlerle önümüzdeki 40 yıl içinde artan enerji gereksiniminin tamamının yenilenebilir enerjiden karşılanması mümkün" dedi.

ZENGİN KAYNAKLARIMIZ ÇOK VAR
Türkiye'nin güneş, rüzgar, hidrogüç, biyokütle, jeotermal kaynaklardan elde edilen elektrik ve ısı ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen biyoyakıtlar ve hidrojen gibi zengin doğal kaynaklara sahip olduğunu belirten Hamza Dağ, özellikle Ege'nin bu açıdan güçlü bir potansiyeli olduğunu söyledi. Dağ, "Rüzgâr enerjisi üretim potansiyeli konusunda İzmir, Türkiye genelinde üçüncü sırada. Jeotermal enerji kaynaklı elektrik, konut ısıtma ve sera ısıtmacılığı açısından bölgede önemli kaynaklar bulunmakta. Enerji arz güvenliği ve enerjinin çevresel etkileri başlıklarının giderek öne çıktığı günümüzde yenilenebilir enerji sektöründe üretim ve tüketimin geliştirilmesi önem taşımakta. Özellikle bu sektörde yatırımların artırılması bölgenin kalkınması açısından önemli" dedi.

"BU POTANSİYELİ DEĞERLENDİRELİM"
Dağ, sözlerine şöyle devam etti: "İzmir'in potansiyeli Ege'nin toplam elektrik tüketiminden daha büyük. İzmir, altyapısı, olanakları, üniversitelerindeki bilgi birikimi ve gelişmiş sanayisi ile sürdürülebilir kalkınma modeline geçişinin önemli bir potansiyeli içinde barındırmakta. Bu potansiyeli değerlendirip, ürüne dönüştürmede kent yönetimlerine büyük görev düşmekte. Ancak iyi niyetli bir çalışma görülmüyor. Bütün Ege'nin elektrik ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahip İzmir'de hiçbir çalışma yapılmamış."Hamza Dağ, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nden çıkan çamurun imhası ve enerji üretiminde değerlendirilememesini de eleştirdi, konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesini sorumlu tuttu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Belediyeler çevreci enerjinin farkında değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN