Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bizim blok oyumuz Başbakan Erdoğan'dır"

Giriş Tarihi: 4.2.2013

İTO Başkanı Demirtaş, EXPO 2020'yi değerlendirdi. Diğer aday kentlerin blok oyları olduğunu söyledi Demirtaş, "Bize blok oyları ise Başbakan'ın gücü sağlar" dedi

Uzak Doğu, Latin ülkeleri, Rusya ve Dubai'nin blok oyları olduğunu belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Bizim blok oyumuz Recep Tayyip Erdoğan. İzmir'e EXPO'yu Erdoğan alır" dedi. "Önce seçim değil, EXPO" diyen Demirtaş, "O yüzden seçime odaklı değil EXPO'ya odaklı program yürüteceğim. Şu anda Paris'te yapılacak işlerimiz var. Onları tamamlayacağız. Ondan sonra yine oy potansiyeli gördüğümüz ülkelerde temaslarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. EXPO'da blok oyların, özellikle ilk turda, önemine dikkat çeken Demirtaş, şunları söyledi: "Karayipler'den blok oylara girilebilir. Ama Karayipler'e girebilmek için de hükümetin devreye girmesi gerekir. Uzak Doğu'dan, Tayland'ın yanındaki ülkelerden blok oy alamayız. Malezya geçen oylamada bize oy vermedi. Latin dünyasının, Rusya'nın, Dubai'nin Birleşik Arap Emirlikleri ve Doğu Afrika'da blok oyları var. Bizim blok oyumuz Recep Tayyip Erdoğan. İzmir'e EXPO'yu Erdoğan alır. Çünkü Başbakan Erdoğan bugün sadece bölgesel değil, küresel bir liderdir."

İKİ ETKEN VAR
Bazı ülkelerde EXPO oylamasında başbakanların, bazı ülkelerde de cumhurbaşkanlarının oylamada etken olduğunu söyleyen Başkan Demirtaş, "Cumhurbaşkanımızın diğer ülke başkanları ile iyi diyalogu var. Dolayısıyla Gül ve Erdoğan bize bu seçimi alacak olan 2 kişidir. Bir şeyi akıllarına koyunca yapıyorlar. BM'deki oylamada bunu başardılar. EXPO için başaramamaları için hiçbir neden yok. Yeter ki Tayyip Erdoğan bunu kafaya taksın" dedi. 2015 EXPO oylamasında Uruguay'ın İtalya'nın lobisini yaptığını ve Latin dünyasının blok oylarının İtalya'ya gittiğini anlatan Demirtaş, o dönemde hiçbir Latin ülkesinden randevu alamadıklarını hatırlattı, şöyle dedi: "Türkiye'ye randevuyu bu işin lobiciliğini yapan Uruguay verdi. Niye verdi? Başkalarına gitmemek için bizi oyaladı ve oyları blok İtalya'ya getirdi."

EN ŞANSLI ÜLKEYİZ
Demirtaş, şu anda Kasım ayına çok fazla zamanın kalmadığına dikkat çekti. Demirtaş, "Bugün kozlarımızı kullanmak zorundayız. Oda ve iş alemi, STK olarak hepimiz bu işe konsantre olmalıyız. Sadece başbakan, cumhurbaşkanı, dış işleri ile değil, bizler de elimizden geleni yapmalıyız. Daha doğrusu başlayan çalışmalarımıza hız kazandırmamız gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bizim blok oyumuz Başbakan Erdoğan'dır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN